نقش انتظار در تحقّق امّت واحده

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
entezar-omate-vahedeh... با کمال تأسّف آنچه که قرآن پیش بینی می کرد تحقّق یافت و اندکی پس از رحلت این منادی امّت واحده همه شاخصه های جاهلیّت، این امّت واحده را از هم متلاشی کرد ... این نوشته کوتاه در پی تبیین ارتباط انتظار فرج با تحقّق امّت واحده است، امید است که به یاری امام عصر(عج) از عهده بر آید.


به نام خدای بخشنده بخشایشگر
و به یاد ولیّ خدا امام مهدی(ع)

نقش انتظار در تحقّق امّت واحده

(خدایا ما از تو امید و اشتیاق داریم که دولت با کرامت آن امام زمان را به ظهور آوری واسلام و اهلش را به آن عزّت بخشی و نفاق و اهل نفاق را ذلیل و خوار گردانی، و ما را در آن دولت حقّه اهل دعوت به طاعتت و از پیشوایان راه هدایتت قرار دهی و به واسطه ی آن بزرگوار به ما عزّت و کرامت دنیا و آخرت عطا فرمائی) (دعای افتتاح)

مقدمه:
قرن ها پیش در دل عصر جاهلیت و ظلمت و تفرقه و تشتّت و تنهایی انسان ندایی ملکوتی برخاست که (إنَّ هذِهِ امَّتکُم امَّۀً واحِدَۀً و أنَا رَبُّکُم فاعبُدونِ - این امّت شما امّتی یکتا است و من پروردگار شما هستم پس مرا بپرستید) (1)
و پیامبر(ص) از غار حرا با این پیام آمد که:
(فرو پیچد به هم طومار قانون های جنگل را.
و گوید: آی انسان ها
فرا گرد هم آئید و فراز آئید، باز آئید
صدا بردارد انسان را
و گوید: های ای انسان
برابر آفریدنت، برابر باش
وزین با برابری های خود از جان برادر باش.) (2)

در مدّت کوتاهی از رسالت آن پیامبر بزرگ الهی(ص) اُمّتی بزرگ از آن قبایل و ملّت ها و شعوب متفرّق و دشمنان خونی هم با اهداف بلند الهی و عشق و ایثار و فداکاری ساخته شد.
امّا با کمال تأسّف آنچه که قرآن پیش بینی میکرد تحقّق یافت و اندکی پس از رحلت این منادی امّت واحده همه شاخصه های جاهلیّت، این امّت واحده را از هم متلاشی کرد، که خداوند در قرآن هشدار داده بود (اَفَإن ماتَ اَوقُتِلَ إنقَلَبتُم عَلی اَعقابِکُم...) (اگر پیامبر(ص) از دنیا برود و یا کشته شود آیا شما به عقب بر می گردید؟ ...) (1)
انتظار تحقّق امّت واحده در سایه ایمان و عبودیّت خدا با گسترش سایه شرک جاهلی و سلطه شیطان داشت به یأس مبدّل می شد که: حضور امامان معصوم(ع) و معارف بلند آنها مخصوصاً در شیعه این انتظار را دوباره زنده کرد که سراسر گیتی را امّت واحده الهی اداره خواهد کرد، و این امید و انتظار با مختصّاتی که در آن جلوه گر است موجب تحقق این امّت در جهان خواهد شد.
این نوشته کوتاه در پی تبیین ارتباط انتظار فرج با تحقّق امّت واحده است، امید است که به یاری امام عصر(عج) از عهده بر آید.

برای مطالعه ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید.

دریافت متن کاملomate-vahedeh.pdf 172 KB


پی نوشت ها:

 [1] سوره انبیاء آیه 92
[2] قسمتی از شعر سپید خاستگاه نور(علی موسوی گرمارودی)