زیارت رجبیّه، ماه رجب

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
rajab

توفیق وسعادت بزرگی است برای آن ها که فرصت خواندن هرروز این زیارت و تعمّق و تدبّر و اندیشه درآن را درماه رجب دارند. و به این حقیقت رسیده اند که حقایقی که دراین زیارت و یا زیارت ها و دعاهای دیگر، از کلام زیبای معصومان (ع) دراختیار ما است تحقّق عینی و کامل نخواهد یافت مگر درزمان ظهور موعود امّت ها، امام عصر (ع) ارواحنا فداه.

 
 


به نام خداوند بخشاینده ی بخشایشگر
وبه نام ولیّ خدا امام مهدی عج
زیارت رجبیّه، ماه رجب
************


رسول خدا (ص) درتعبیر زیبائی فرمودند:
«درطول روزگارتان به دنبال خیر و نیکی باشید، و مترصّد وزش های رحمت الهی، زیرا برای خدا وزش هائی (نَفَحاتی) ازرحمت او وزیدن دارد که به هرکس که ازبندگانش بخواهد نصیب خواهد کرد» (کتاب کلمات قصار پیامبرخاتم 318)
و در بیانی دیگر امام (ع) می فرمایند:
«به درستی که از جانب پروردگارتان در طول زندگی تان، وزیدن هائی است. آگاه باشید و درکمین و مترصّد وزش های رحمت اوباشید» (شرح نهج البلاغه 11/135)

ماه رجب از آن ایّامی است که سراسرآن نسیم رحمت الهی برانسان ها وزیدن گرفته، و خوشا به حال کسانی که باتمام وجود مترصّد این نفحاتند.
پیامبراعظم (ص) فرموده اند:
«ماه رجب ماه بزرگ خدا است، و ماهی در حرمت و فضیلت به آن نمی رسد، و جنگ باکافران در این ماه حرام است، و رجب ماه خدا است، و شعبان ماه من است، و ماه رمضان ماه امّت من است.» (مفاتیح الجنان 240)
و امام صادق (ع) فرمودند:
«رسول خدا (ص) فرموده اند که ماه رجب ماه استغفار امّت من است، پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خداوند آمرزنده ومهربان است. و رجب را (اَصَبّ) می گویند زیرا که رحمت خدا دراین ماه برامّت من بسیار ریزش دارد.» (مفاتیح الجنان 241)

از جمله نفحات و ریزش های رحمت ماه رجب، براساس گزارش کتاب مفاتیح الجنان و کتب دیگر ادعیه، زیارت بسیار مهمی به نام زیارت رجبیّه، یادعای المعانی وارد شده، که جناب محمّدبن عثمان دوّمین نایب خاص امام عصر (ع)آن را ازناحیه ی مقدّسه دریافت کرده اند. و این دعا که باعبارت:
(اللهم ّ انّی اسئلک بمعانی جمیع ما یدعوک به..........) شروع می شود. مطالب بسیار عمیق درمعارف الهی از بیان غیبی و ملکوتی صاحب الامر ع ذکر شده، که شرح و بیان آن نیاز به استعداد و فرصت فراوان دارد. امّا به طور خلاصه فهرستی از عناوین زیارت را می توان مطرح کرد:

1 – یاد وتوصیف ائمّه طاهرین (ع) به عنوان:
ارکان توحید ونشانه های عظمت و مقام های حقّ که درهیچ زمان و مکانی تعطیل بردار نیست (آن ها خلفا و وسایط فیض وجودهستند که با وساطت آن ها درآسمان و زمین از موجودات گوناگون پرشده، و تنها از جانب خداوند عهده دار خلافتند، پس الوهیّت در انحصار خداوند است.)

والیان امر خداوند، (آن ها اولی الامر هستند که اطاعتشان مانند اطاعت از خدا ورسول خدا واجب است. آیه ی 59 نساء)

معدن و مخزن کلمات الهی و سخنان حق، (رسول خدا فرمودند: امامان خزانه دار علم خدا و معادن حکمت و دانش الهی اند) (کتاب سلیم بن قیس 2/ 148)

امینان اسرار الهی، (امام باقر ع درمورد امامان ع می فرمایند: خداوند آن هارا پایه و اساس دین، و امانتدار اسرار پوشده ی او و امین وحی الهی قرار داد.) (تفسیر فرات کوفی 396)

شاد خاطر از عنایات او، (براساس آیات 170 و171 آل عمران و 111 و124 توبه، مستبشران «شادخاطران» عبارتند از: کسانی که به خاطر ایمان کامل و معامله ی باخدا و جهاد درراه او بامال و جان، به آن ها بشارت عدم حزن و اندوه و نعمت و فضل الهی و بهشت داده شده است. و مصداق کامل مستبشران، ائمّه ی اطهارند.)

توصیف کنندگان قدرت خداوند، طریق معرفة الله (بِنا عُبِدَ اللّهُ وَبِنا عُرِفَ اللهُ وَبِنا وُحِّدَاللهُ - به وسیله ی ما خداوند عبادت می شود، و از طریق ما خداوند شناخته می شود، و وحدانیّت خداوند به واسطه ی ما اثبات می گردد.) (امام صادق ع – کافی 1/145)

بیان کننده و آشکارکننده ی عظمت خدا...(امام علی بن ابیطالب «ع» درعظمت پیامبر«ص» می فرماید: «او آشکارکننده ی عظمت حق براساس حق است.»)
(الغارات 1/95)
و در دعای استغاثه به حضرت صاحب الزّمان (ع) درمورد حضرت می خوانیم: « او آشکارکننده ی احکام قرآن است. »
(مفاتیح الجنان)

پشتیبانان دین حقّ، گواه و حامی و مدافع و نگهبان و مبلّغان دین او و...(امام امیرالمؤمنین «ع» درتفسیر آیه ی «لِتَکُونُواشُهَداءَ عَلَی النّاسِ وَ یَکُونَ الرَّسُولُ عَلَیکُم شَهیداً – تاشما گواهان برمردم باشید ورسول خدا شاهد برشما باشد.» فرمودند: «رسول خدا گواه برما است وما گواهان خدا برآفریدگان او و حجّت خداوند در زمینش هستیم»)
(تفسیر تبیان) و درزیارت امام رضا (ع) می خوانیم:(سلام بر...مدافعان و حامیان حریم دین و توحید) (مفاتیح الجنان)
و امام علی (ع) درمورد اهل بیت (ع) می فرماید: «آن ها جایگاه اسرار رسول خدا وحمایت کننده ی فرمان اوهستند.» (عیون الحکم 514)

آن هم دردنیائی که دغدغه ها و نگرانی های مردم و حتی شیعیان همه چیز هست، جز نگرانی های امام وحید غریبشان. و دوران طولانی انتظار و حرمان و.......و در شرایطی که مردم درطوفان های وحشتناک زندگی به هر خاشاکی متمسّک می شوند. اما از ورود به کشتی نجات و پیوستن به حافظان و مبلّغان و مدافعان توحید و دین، و گواهان بر خلق غافلند. و به هر بیشه خطرناکی پناه می برند جزپناهگاه استوار(کهف الحصین) عترت ع.

2 – توجه به معرفت فطری خداوند بر اساس معرفی خدا خودش را به انسان. و پاسخ به همه ی فلسفه های وارداتی وعرفان های منحرف بشری..:
« ای نهان درعین آشکاری و ای پیدا درعین پنهانی، ای جداکننده ی نور و ظلمت، ای وصف شده ولی نه به کنه ذات و ای شناخته شده نه به مشابه... توئی اهل کبریا و جلال و جود، ای کسی که او را کیفیّتی نیست و دارای مکان نیست، ای پنهان از هر دیده و...»

3 – درود وصلوات برپیامبر واهل بیت او (ع) وفرشتگان مقرّب الهی و ذکر ماموریّتی که به عهده دارند.

4 – درخواست همه خیرو برکت مادی و معنوی. و مغفرت و رحمت خداوند منان درماه رجب برای مؤمنان و...(و دراین ماه رجب و ماه های حرام بعد از آن به ما برکت عطا فرما، ونعمت فراوان درآن به ما کرامت کن.و قسمت مارادراین ماه بسیار گردان و...)
توفیق وسعادت بزرگی است برای آن ها که فرصت خواندن هرروز این زیارت و تعمّق و تدبّر و اندیشه درآن را درماه رجب دارند. و به این حقیقت رسیده اند که حقایقی که دراین زیارت و یا زیارت ها و دعاهای دیگر، از کلام زیبای معصومان (ع) دراختیار ما است تحقّق عینی و کامل نخواهد یافت مگر درزمان ظهور موعود امّت ها، امام عصر (ع) ارواحنا فداه.

 

ماه رجب آمد دل این پیر جوان کرد
درگوش من اسرار دراسرار بیان کرد
دستی زنوازش به سرمن چوکشیدند
دراوج و عروجش دل من سیر جنان کرد
آن جا رجبیّون همه آسوده و خوشحال
نازم به کسی که به من آن صحنه عیان کرد
من لایق آن صحنه نبودم که نشان داد
او از کرمش این دل شوریده نشان کرد
هرگاه بریدم من ازاین عالم خاکی
ازخاک به افلاک روانم طیران کرد
(شعر عبدالمجید قرائی)
اَلّلهُمَّ اَرِنَا الطَّلعَةَ الرَّشیدَةَ