فضيلت پيامبر اکرم بر ساير انبياء و برتری امت او از ساير امم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

« بسم الله الرحمن الرحیم »

 

اين مجموعه حاوی شرح عناوين زير است:

مقدمه

الف- پاسخ امير المؤمنين (عليه السّلام) به پرسشهاى عالم يهودى‏

ب- فضايل پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم از زبان حضرت على عليه السّلام‏

ج- مناجات پيامبراکرم (ص)در مقام " قاب قوسين او ادنی " در معراج

د- بخشش خداوند در "خطا و نسيان "

ه- تکاليف سنگينی که از دوش امت پيامبر اکرم (ص) بر داشته شده است

و- درخواست غفران و وعده پيروزی امت پيامبر اکرم (ص)

ز- برقراری نمازجماعت پيامبران (ع) به امامت پيامبر اکرم (ص) و مشاهده بهشت و جهنم درمعراج

ح- نشان دادن چهره گهربار پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم به حضرت ابراهيم‏ خليل (ع)

ط- ويژگي هاى امّت پيامبر اسلام صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم‏

ی- "نماز" هديه ای آسمانی از معراج رسول اکرم (ص)

 

 

مقدمه: مؤلف محترم کتاب ارشاد القلوب (شيخ حسن ديلمی-رضوان الله عليه) روايتی را از حضرت موسی بن جعفر (ع) تحت عنوان: شرح مقامات رسول اكرم صلى الله عليه و آله و تقدم و برترى بر ساير انبياء عليهم السلام‏ نقل فرموده است. اين روايت در کتاب شريف بحار الانوار نيز آمده است. به تناسب ايام فرصت را مغتنم شمرده، با استفاده از متون روائی باقيمانده از علمای سلف (ره)، روايت شريف فوق با تنظيمی خاص عرضه می گردد.

 

قسمت بسيار زيادی از آيات قرآن به داستان حضرت موسی (ع) با قوم بنی اسرائيل اختصاص يافته است. همچنين ضمن ياد آوری مبارزه آن حضرت با قوم فرعون آيات و معجزات بسيار زيادی از آن حضرت گزارش شده است. اين پيامبر اولی العزم در بين قوم بنی اسرائيل در تبليغ و دعوت به خداوند متعال با گرفتاری های بسيار زيادی روبرو بوده است.

 

همچنين احاديث قدسی بسيار زيادی با محتوای مناجات اين پيغمبر عظيم الشأن نقل گشته است.

 

روايت شريف[1] زير به فخر يک دانشمند يهودی به پيامبرش حضرت موسی (ع) در برابر خاندان پيامبر (ع) و تعدادی از امت پيامبر که در مسجد گرد آمده بودند اشاره می نمايد. او که از آگاهی بسيار زيادی از کتب آسمانی بر خور دار بوده است از آنان می خواهد که آنچه از کمالات پيامبران گذشته در پيامبر اکرم (ص) مشاهده نموده اند برای او نقل کنند.

 

اين دانشمند از جمله افتخارات دين خود را سيصد و سيزده کلمه از مناجات حضرت موسی (ع) در کوه طور ياد آوری می نمايد. از جمله سؤالات اين دانشمند يهودی آن بوده است که آيا پيامبر شما مناجاتی با خداوند متعال نداشته است!

 

امير المؤمنين (ع) در پاسخ آن دانشمند يهودی فضيلت پيامبر اکرم (ص) را بر ساير انبياء (ع) با ياد آياتی از قرآن بر می شمارند وسپس به "معراج" پيامبر اکرم (ص) اشاره می فرمايند. آن حضرت ضمن تبيين آيه ای که بصورت مناجات و الهام خداوند متعال به پيامبر اکرم (ص) در معراج صورت گرفته است،به گوشه ای از عظمت پيامبر اکرم (ص) اشاره می فرمايند.

 

حضرت علی (ع) به گوشه ای از برتری های امت پيامبر اکرم (ص) نسبت به ساير امم اشاره نموده و تفضلات خداوند متعال را به اين امت، تحت عنوان " امت مرحومه" ياد می فرمايند. همچنين حضرت امير المؤمنين (ع) به "نماز" که پيامبر اکرم (ص) از "معراج" بعنوان يک "هديه آسمانی" برای امت آورده اند اشاره می فرمايند.

 

اگر چه انسان شايستگی " امت مرحومه" را در خود نمی يابد،وليکن مراجعه به روايات "معراج" پيامبر اکرم (ص) و مطالعه سير های پيامبر اکرم (ص) در معراج، مقام حضرت خاتم الانبياء (ص) و اولين وصی او حضرت امير المؤمنين (ع) و خاندان پيامبر اکرم (ص) را آشکار نموده و قلب را از تيرگی ها پاک می نمايد.  اين امر ضمن ايجاد افتخار انتساب به پيامبر اکرم (ص) انسان را در راستای محبت به آن ذوات معصومين (ع) قرار می دهد. در اين روايت شريف به مراتبی از رحمت الهی نسبت امت پيامبر (ص) تذکر داده می شود.

 

 

 

الف- پاسخ امير المؤمنين (عليه السّلام) به پرسش هاى عالم يهودى‏

 

امام موسى بن جعفر عليه السّلام فرمود[2]: حديث كرد مرا پدرم از پدرش حضرت باقر عليه السّلام او فرمود حديث كرد مرا پدرم على او فرموده حديث كرد مرا پدرم حسين بن على بن ابى طالب[3] كه آن حضرت فرموده:

 

در آن ميان كه بعد از وفات رسول خدا يارانش در مسجد آن حضرت نشسته بودند سخن از فضل و برترى آن حضرت مي گفتند ناگاه دانشمندى از دانشمندان يهود كه اهل شام بود وارد شد. او تورات، زبور، صحف ابراهيم، صحف انبياء را همه خوانده بود و خوب هم فهميده بود بر ما وارد شد و سلام كرد و نشست.

 

بعد مدت كمى درنگ نمود بعد گفت اى امت محمّد صلّى اللَّه عليه و اله درجه‏اى‏ از پيامبرى بجا نمي ماند و برترى براى فرستاده‏اى نيست مگر اينكه آن را بشما و محمّد پيامبرتان بخشيده آيا اگر پرسشى كنم پاسخ مي دهيد؟

 

امير المؤمنين على بن ابى طالب (ع) فرمود: اى برادر يهودى بپرس هر چه دوست دارى كه من از هر چه بپرسى بيارى خدا جواب مي دهم بخدا سوگند خداى عزوجل نه بخشيد پيامبرى را و مرسلى را درجه و فضيلتى مگر اينكه تمام آنها را به محمّد بلكه بيشتر از آنها بوى عطا فرمود و همانا رسول خدا بود كه هر گاه فضيلتى براى خود نقل ميكرد مي گفت مباهاتى براى من نيست و من امروز فضائل او را براى تو خاطر نشان مي كنم بدون اينكه بيكى از انبياء جسارتى شود نقل مي كنم، آنچه را كه خدا روشن كرده بواسطه آن چشم مؤمنان را سپاس مر خدا را بر آنچه كه بمحمد صلّى اللَّه عليه و اله بخشيده و بيشتر از انبياء باو داده است.

 

 

 

ب- فضايل پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم از زبانحضرت على عليه السّلام‏

 

1- بدان اى برادر يهودى[4] همانا از فضل پيامبر است پيش پروردگارش كه سزاوار آمرزش است كسى كه در برابر او صدايش را پست كند خداى جلّ ثناؤه فرمود: إِنَّ الَّذِينَ يَغُضُّونَ أَصْواتَهُمْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ أُولئِكَ الَّذِينَ امْتَحَنَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ لِلتَّقْوى‏ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ أَجْرٌ عَظِيمٌ[5]

 

2- بعد خدا طاعت رسولش را همدوش طاعت خودش قرار داده پس فرموده مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللَّهَ [6] هر كس اطاعت كند رسول را همانا خدا را اطاعت كرده.

 

3- بعد او را بدل‏ هاى مؤمنان نزديك و مهرش را در دل آنان جايگزين كرده‏و چنين بود كه رسول خدا مي فرمود: دوستى من با خون امتم آميخته شده زيرا كه آنان من را بر پدران و مادران و جان خويش مقدم مي دارند همانا پيامبر مهربانترين مردم بود. خداى تبارك و تعالى فرموده: لَقَدْ جاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ ما عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُفٌ رَحِيمٌ‏ [7] همانا آمد شما را فرستاده‏اى از خودتان كه دشوار است بر او رنج كشيدنتان بمؤمنان مهربانست و نيز خداى تعالى فرموده است: النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ[8] پيامبر سزاوارتر است بمؤمنان از خودشان و زنهاى او مادران آنانند.

 

4- خداوند رسانده است فضائل پيامبر را در دنيا و آخرت بجائى كه تو قاصرى از صفات او ولى بآن اندازه كه دل تو پذيرش دارد و عقلت باور ميكند بتو خبر ميدهم كه با هيچ علمى قابل انكار نباشد و از فضل او رسيد كه اهل آتش فرياد مي زنند و داد مي كشند كه چرا به نداى او جواب ندادند در دنيا. خداى تعالى فرموده: يَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِي النَّارِ يَقُولُونَ يا لَيْتَنا أَطَعْنَا اللَّهَ وَ أَطَعْنَا الرَّسُولَا[9].

 

5- و خداى متعال ياد آورى فرمود پيامبران را سپس شروع بنام آن حضرت كرده و او آخر ايشانست بجهت گرامى داشتن او را سپس خداى جل ثناؤه فرمود: وَ إِذْ أَخَذْنا مِنَ النَّبِيِّينَ مِيثاقَهُمْ وَ مِنْكَ وَ مِنْ نُوحٍ‏ [10]و هنگامى كه گرفتيم از پيامبران پيمانشان را و نيز از تو و نوح. و نيز خداى تعالى فرموده است‏ إِنَّا أَوْحَيْنا إِلَيْكَ كَما أَوْحَيْنا إِلى‏ نُوحٍ وَ النَّبِيِّينَ مِنْ بَعْدِهِ‏ [11] پس خدا درين آيه آغاز سخن بنام پيامبر فرموده و او آخرين پيامبر است.

 

6- و نيز امت او را بر تمام امت ها برترى داده و فرموده: كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَر [12].

 

7- مرد يهودى گفت بفرمان خدا فرشتگان بر آدم سجده كردند آيا براى محمّد يك چنين فضيلتى هست؟ على عليه السّلام فرمود علت اينكه فرشتگان بر آدم سجده كردند اين بود كه نور پيامبر و فرزندانش در صلب او بامانت گذاشته شده بود زيرا كه صلب آدم ظرف بود و سجده فرشتگان عبادت و پرستش آدم نبود و همانا سجده آنان فرمانبردارى خدا بود و تحيت و ثنا بود و مانند سلام انسانى بانسان ديگر و اقرار فرشتگان بود بفضيلت و برترى آدم.

 

8- ولى خداوند بمحمد بالاتر از اين عنايت فرموده و آن مقام اين است كه خدا خود درود بر او فرستاد و فرمان داد كه فرشتگان هم بر او درود بفرستند و تمام بندگانش را وادار باين كار كرده تا روز قيامت بر او درود بفرستند.

 

خداى جل ثناؤه فرموده: إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ ياأَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِيماً [13] پس هر كس در زندگى و بعد حياتش بر او درود بفرستد خداوند ده مرتبه بر او درود فرستد و ده حسنه در برابر هر درودى به او عطا فرمايد و هر كس بعد از وفات پيامبر بر او درود فرستد مانند همان درود و سلام بر درود فرستنده برميگردد.

 

خداوند دعاى امت پيغمبر آخر الزمان را مستجاب نمي كند مگر اين كه پيش از دعا بر پيامبرشان درود بفرستند و اين مقام و پايه بالاتر و بزرگتر است از مقامى كه خدا بآدم داده.

 

و خداوند زبان سنگ سخت و درختان را براى درود بر او گويا قرار داده و ما هر گاه با پيامبر بوديم از هر گياه و درختى كه مي گذشتيم بواسطه بزرگداشت و نبوت او مي گفتند السلام عليك يا رسول اللَّه.

 

9- و خداوند بواسطه بزرگداشت او از پيامبران پيش از او عهد و پيمان به تسليم شدن و تصديق كردن او گرفته در آنجا كه فرموده: وَ إِذْ أَخَذْنا مِنَ النَّبِيِّينَ مِيثاقَهُمْ وَ مِنْكَ وَ مِنْ نُوحٍ وَ إِبْراهِيمَ وَ مُوسى‏ وَ عِيسَى ابْنِ مَرْيَمَ‏ [14] هنگامى كه از پيامبران و از نوح و از ابراهيم و موسى و عيسى ابن مريم پيمان گرفتيم كه بمن و رسولم ايمان بياوريد.

 

خداوند عز و جل نيز فرمود: وَ إِذْ أَخَذَ اللَّهُ ميثاقَ النَّبِيِّينَ لَما آتَيْتُكُمْ مِنْ كِتابٍ وَ حِكْمَةٍ ثُمَّ جاءَكُمْ رَسُولٌ مُصَدِّقٌ لِما مَعَكُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَ لَتَنْصُرُنَّهُ قالَ أَ أَقْرَرْتُمْ وَ أَخَذْتُمْ عَلى‏ ذلِكُمْ إِصْري قالُوا أَقْرَرْنا قالَ فَاشْهَدُوا وَ أَنَا مَعَكُمْ مِنَ الشَّاهِدينَ[15].

 

و ياد كن آن گاه كه خدا از پيغمبران و امّتهاشان پيمان گرفت كه چون به شما كتاب و حكمت بخشيدم سپس بر شما (اهل كتاب) رسولى از جانب خدا آمد كه گواهى به راستى كتاب و شريعت شما مى‏داد به او ايمان آورده و يارى او كنيد خدا فرمود: آيا اقرار داشته و پيمان مرا بر اين امر پذيرفتيد؟ همه گفتند: اقرار داريم. خدا فرمود: گواه باشيد، من هم با شما گواهم.

 

10- و نيز فرموده: النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ[16] پيامبر بمؤمنان از خودشان مقدم‏ترند.و نيز فرمود: وَ رَفَعْنا لَكَ ذِكْرَكَ‏ [17] ما نام و آوازه‏ات را بلند كرديم پس هيچ مسلمانى صدايش را بلند نمي كند بكلمه اخلاص بشهادة لا إله إلا اللَّه ‏مگر اينكه با آن كلمه صدايش را بأنّ محمّدا رسول اللَّه‏ در اذان و اقامه و نمازهاى عيد و جماعت و موسم حج و در هر خطبه‏اى حتى خطبه نكاح و در دعاها بلند مي كند.

 

بعد مرد يهود مناقب و ستايش انبياء را يكى يكى ياد آورى كرد و امير المؤمنين مقام بالاتر از آنها را براى پيامبر گرامى ثابت نمود ولى ما همه را بجهت كوتاهى كلام ياد آورى نكرديم.

 

 

 

ج- مناجات پيامبراکرم (ص) در مقام " قاب قوسين او ادنی" در معراج

 

يهودى گفت [18].همانا خداى تبارك و تعالى با موسى در طور سينا سخن گفت و يك صد و سيزده كلمه سخن گفت با هر يك از اين سخنان مي فرمود: اى موسى همانا من خدايم آيا با محمّد يك كلمه سخن گفته؟

 

امير المؤمنين عليه السّلام فرمود: آرى چنين است ولى محمّد هم با خدا سخن گفته آنگاه كه خدا او را بر فراز هفت آسمان بلند كرد در دو جاى حساس خدا با او سخن گفته يكى در سدرة المنتهى و در آنجا براى محمّد مقامى پسنديده " مقام محمود" بود.

 

بعد او را پرواز داد تا او را بساق عرش رسانيد چنانچه خداى تعالى فرموده: ثُمَّ دَنا فَتَدَلَّى[19].براى او سفينه‏اى بود كه بر فراز او ميرفت نورى درخشنده و بزرگ داشت تا اينكه به "قاب قوسين" رسيد يعنى جايى كه فاصله او با مبدء باندازه فاصله دو ابرو از يك ديگر بود.

 

و مناجات بآنچه خداى تعالى در قرآنش در سوره بقره يادآورى كرده ‏لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ إِنْ تُبْدُوا ما فِي أَنْفُسِكُمْ أَوْ تُخْفُوهُ يُحاسِبْكُمْ‏ بِهِ اللَّهُ فَيَغْفِرُ لِمَنْ يَشاءُ وَ يُعَذِّبُ مَنْ يَشاءُ. [20]

 

اين آيه بود كه خداوند بر ساير امتها از زمان آدم تا هنگام مبعث نبى معظم محمّد صلّى اللَّه عليه و اله پيشنهاد كرد و تمام از زير بار شانه خالى كردند و نپذيرفتند محمّد و امتش قبول كردند و پذيرفتند. چون خداى تعالى ديد كه محمّد و امتش پذيرفتند سنگينى بار را از دوش آنان برداشت.

 

سپس خداى تعالى براى محمّد فرمود: آمَنَ الرَّسُولُ بِما أُنْزِلَ إِلَيْهِ مِنْ رَبِّهِ‏ ايمان آورده است رسول بآنچه كه بسوى او از طرف پروردگارش فرو فرستاده شده.بعد همانا خداى تعالى گرامى داشت محمّد را و مهربانى كرد بر او از سختى وظيفه‏اى كه با امتش بدوش گرفت و پذيرفتند.

 

پس از طرف پيامبر و امتش پاسخ داد و فرمود وَ الْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَ مَلائِكَتِهِ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ‏ سپس خداى تعالى فرمود: براى اينان آمرزش و بهشت است هنگامى كه انجام وظيفه كنند.

 

پس پيامبر فرمود: سَمِعْنا وَ أَطَعْنا غُفْرانَكَ رَبَّنا وَ إِلَيْكَ الْمَصِيرُ[21] يعنى برگشت ما در آخرت بسوى تو است.

 

خداى تعالى او را جواب داد و فرمود انجام وظيفه كردى امت تو بر تمام امت‏ ها نازش مي كنند من هم آمرزشم را بر اينان واجب كردم. خداى تعالى فرمود درين هنگام تو و امتت پذيرفتيد آيه را كه من پيش ازين بر ساير پيامبران و امت‏هايشان پيشنهاد و عرضه داشتم نپذيرفتند پس سزاوار اين است كه بار سنگين را از دوش امت تو بردارم.

 

سپس خداى تعالى فرمود: لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلَّا وُسْعَها لَها ما كَسَبَتْ وَ عَلَيْها مَا اكْتَسَبَت ْ‏ خداوند براى هر كس باندازه قدرت و نيرويش وظيفه تعيين ميكند بر آن نفس است آنچه را انجام دهد از خير و شر.

 

 

 

د- بخشش خداوند در "خطا و نسيان"

 

سپس پيامبرش الهام كرد كه بگويد: رَبَّنا لا تُؤاخِذْنا إِنْ نَسِينا أَوْ أَخْطَأْنا پروردگارا اشتباه و فراموشى را بر ما مگير.

 

سپس خداى تعالى فرمود بواسطه گرامى داشتن تو اى محمّد بر امتهاى پيشين كه بودند هر گاه چيزى را ياد آورى مى‏شدند و فراموش مي كردند برويشان درهاى عذاب را مي گشودم اين كيفر را از امت تو برداشتم.

 

سپس رسول خدا فرمود: رَبَّنا وَ لا تَحْمِلْ عَلَيْنا إِصْراً كَما حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِنا پروردگارا بر ما بار مكن سختى را آنچنان كه بر پيشينيان ما بار كردى يعنى سختى‏هائى را كه بر دوش امتهاى پيش از امت محمّد بود

 

 

ه- تکاليف سنگينی که از دوش امت پيامبر (ص) بر داشته شده است

 

سپس خداى تعالى فرمود: سختى‏هائى كه بر دوش امت‏هاى پيشين بود از گردن امت تو برداشتم.

 

1- و آن سختى[22] اين بود كه كردار كسى از امت‏ها را نپذيرفتم مگر آنكه در جاهائى كه بر ايشان انتخاب كرده بودم انجام دهند ولى براى تو و امتت تمام زمين را پاكيزه و محل سجود قرار دادم اين يكى از سختى‏ها بود كه از دوش امت تو برداشتم.

 

2- و در امت‏هاى پيش دستور چنين بود كه قربانيانشان را بگردن ميگرفتند و به بيت المقدس مى‏بردند هر كس قربانيش پذيرفته مى‏شد آتشى ميفرستادم و قربانى را ميسوخت و اگر قبول نمى‏شد آتش آسيبى بآن قربانى نمى‏رساند ولى قربانيان امت ترا در شكم فقرا و بينوايانشان قرار دادم از هر كس قبول شود پاداش او را چندين برابر قرار دادم و اگر قبول نمي شد سختي هاى دنيا را از او برمي داشتم و اين مشكل را از امت تو برداشتم و اين از مشكلات پيشينيان بود.

 

3- و بر امتان گذشته نماز در نيمه‏هاى شب و نيمه روز واجب شده بود و اين از مشكلات آنان بود ولى از امت تو برداشتم و بر آنان واجب كردم در هر وقت روز كه بخواهند بخوانند در حال نشاط.

 

4- و بر امتان گذشته پنجاه ركعت نماز در پنج وقت واجب شده بود كه اين عمل بر آنان دشوار بود ولى از امت تو برداشتم.

 

5- امت گذشته كار نيكشان يك عمل نيك يكى نوشته ميشد و كيفر يك عمل بد يكى بود ولى پاداش يك عمل نيك امت ترا ده تا و كيفر يك كار بد را يكى قرار دادم.

 

6- در امت گذشته هر گاه كار خيرى را نيت ميكردند چيزى برايشان نوشته نميشد و هر گاه اراده گناه ميكردند بر ايشان گناه نوشته ميشد اگر چه عمل را انجام نميداد ولى اين قانون را از ميان امت تو برداشتم پس هر گاه اراده گناه كنند ولى انجام ندهند بر آنان چيزى نوشته نميشود ولى اگر يكنفر از امت تو اراده كار نيك نمايد برايش پاداش نوشته مى‏شود.

 

7- برنامه در امت گذشته اين بود كه هر گاه گناهى انجام داده‏ميشد بر در خانه هاشان نوشته مى‏شد كه مثلا ديشب چنين گناهى را انجام داده و توبه آنان را از گناه چنين قرار مى‏دادم كه هر غذائى كه از غذاها بهتر دوست دارند بر آنان حرام مي كردم.

 

8- برنامه در امت‏هاى گذشته چنين بود كه يكى از آنان صد سال دويست سال از يك گناه توبه ميكرد بعد هم من بدون كيفر كردارش توبه او را قبول نمي كردم اين بار گران را هم از دوش امت تو برداشتم همانا مردى از امت تو صد سال گناه ميكند بعد بيك چشم بهم زدن توبه ميكند من تمام گناهانش را مى‏بخشم و توبه‏اش را مى‏پذيرم.

 

9- برنامه در امت‏هاى پيشين چنين بود كه هر گاه لباسشان نجس ميشد مى‏بايست قطع كنند ولى آب را براى امت تو پاك‏كننده از جميع ناپاكي ها قرار دادم و خاك را در اوقات معين و اين نيز از سختى‏هاى مربوط بامت‏هاى گذشته بود كه از امت تو برطرف كردم.

 

سپس رسول خدا عرض كرد اكنون كه امت من مشمول لطف و رحمت تو قرار گرفته‏اند بر اين مرحمت‏ها افزوده فرما.

 

خداى تعالى به پيامبر الهام كرد كه بگويد رَبَّنا وَ لا تُحَمِّلْنا ما لا طاقَةَ لَنا بِهِ وَ اعْفُ عَنَّا سپس خداى تعالى فرمود انجام دادم آنچه خواستى براى امتانت همانا بلاهاى بزرگ امتان گذشته را از امت تو برداشتم و اين فرمان و حكم من است در تمام امت‏ها كه بر كسى تكليف از اندازه قدرتش بيشتر بار نكنم.

 

 

 

 

و- درخواست غفران و وعده پيروزی امت پيامبر اکرم (ص)

 

بعد پيامبر عرض كرد: وَ اعْفُ عَنَّا وَ اغْفِرْ لَنا وَ ارْحَمْنا أَنْتَ مَوْلانا[23] ما را به بخش، ما را بيامرز، بر ما رحم فرما تو رسيد ما هستى خداى تعالى فرمود: انجام دادم آنچه را خواستى كه امت تو بر ساير امت‏ها فخر و نازش كنند.

 

بعد پيامبر عرض كرد فَانْصُرْنا عَلَى الْقَوْمِ الْكافِرِينَ‏[24] ما را بر كافران پيروزى ده. خداى تعالى فرمود انجام دادم اى احمد و قرار دادم امت ترا مانند خالى سفيد در بدن گاوى سياه اينان نيرومندانند، پيروزشوندگانند، همه خدمتكارشان و خود خدمت كسى را نمي كنند بواسطه كرامت تو بر من و سزاوار است كه من دين ترا آشكارا كنم بر ساير اديان بطورى كه در شرق و غرب جهان دينى جز دين تو باقى نماند كه همه باهل دين تو جزيه بپردازند در حالت ذلت و پستى‏.

 

 

 

ز- برقراری نمازجماعت پيامبران (ع) به امامت پيامبر اکرم (ص) و مشاهده بهشت و جهنم درمعراج

 

 

 

وَ لَقَدْ[25] رَآهُ نَزْلَةً أُخْرى‏ عِنْدَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهى‏ عِنْدَها جَنَّةُ الْمَأْوى‏ إِذْ يَغْشَى السِّدْرَةَ ما يَغْشى‏ ما زاغَ الْبَصَرُ وَ ما طَغى‏ لَقَدْ رَأى‏ مِنْ آياتِ رَبِّهِ الْكُبْرى[26].

 

اين‏ها بزرگتر است اى برادر يهودى از مناجات‏هاى خدا با موسى در طور سينا بعد خداوند اضافه كرد براى محمّد كه تمام پيامبران پشت سر او نماز خواندند و بوى اقتدا كردند.

 

در آن شب بهشت و جهنم را ديد او را بر فراز آسمان ها يكى پس از ديگرى برد، فرشتگان همه بر وى سلام و درود فرستادند اين‏ها بيشتر است از آنچه كه خدا بموسى عنايت فرموده.

 

 

 

ح- نشان دادن چهره گهربار پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم به حضرت ابراهيم‏ خليل (ع)

 

يهودى[27] عرضكرد موسى مورد محبت خدا قرار گرفت حضرت فرمود: درست است محمّد نيز مورد محبت خدا قرار گرفت سپس او را حبيب خود ناميد. بيان مطلب چنين كه همانا خداى تبارك و تعالى صورت پيامبر و امتانش را به حضرت ابراهيم (ع) نشان داد ابراهيم (ع) عرضكرد: پروردگارا در ميان امت‏هاى پيامبران امتى نورانى‏تر از اين امت نديدم ندائى رسيد كه اين محمّد حبيب من است كه در ميان آفريدگانم حبيب و دوستى غير او اختيار نكردم پيش از آنكه آسمان و زمين را بيافرينم او را پيامبر ناميدم آنگاه كه پدرت آدم گل بود و روحى در او جارى نكردم‏.

 

در كتاب خود بجان او سوگند ياد كرده و سپس فرموده است‏ لَعَمْرُكَ إِنَّهُمْ لَفِي سَكْرَتِهِمْ يَعْمَهُونَ[28]. كافيست براى پيامبر اکرم (ص) اين درجه و شرف و رتبه از طرف خداى عز و جل.

 

 

 

ط- ويژگي هاى امّت پيامبر اسلام صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم‏

 

يهودى عرضكرد[29] مرا خبر ده بچه چيز خداى تعالى امت او را بر ساير امت‏ها برترى داده، على عليه السّلام فرمود: همانا بچند چيز امت او را بساير امت‏ها برترى داده كه من اندكى از آن برترى را برايت بيان ميكنم.

 

1- از آن برترى‏هاست گفته خداى تعالى كه فرمود: كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ [30] شما بهترين امتانيد كه براى مردم بيرون آمديد كه امر به نيكى و پرهيز از بدى ميدهيد.

 

و از آن فضيلت‏هاست كه روز قيامت خداوند تمام مردم را در يك جا گرد آورد.

 

2- سپس خدا از پيامبران مي پرسد رسالت را رسانيديد عرض كنند آرى سپس از امت‏ها پرسيده شود مي گويند ما را مژده دهنده و بيم دهنده‏اى‏ نيامده سپس خداى عز و جل كه خودش داناتر است باين مطلب به پيامبران مي گويد گواهان شما كيست؟ سپس همه مي گويند محمّد و امت او پس گواهى مي دهند امت محمّد برساندن رسالت پيامبران و گواهى ايشان را محمّد امضا مي كند. درين هنگام همه ايمان مى‏آورند چنانچه خداى عز و جل فرموده‏ لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيداً [31] ميگويد محمّد بر شما گواه ميباشد كه رسالت را رسانديد.

 

3- و بعض دگر از آن فضائل اين است كه پيامبر اولين كسيست كه حساب او و امتش كشيده مى‏شود و زودتر از همه پيامبران و امت‏ها وارد بهشت مى‏شوند.

 

4- فضيلت ديگر اينكه خداى عز و جل پنج نماز را در پنج وقت بر آنان واجب كرده دو نماز در شب و سه نماز در روز بعد و اين نمازهاى پنجگانه را برابر پنجاه نماز قرار داده. و آنها را كفاره خطاهايشان قرار داده سپس خداى تعالى فرموده «همانا كردار نيك عمل هاى بد را نابود مي كند[32]».

 

5- فضيلت و برترى ديگر اينكه اگر بنده‏اى اراده كرد نيكى نمايد ولى بسر حد عمل نرسد يك حسنه برايش نوشته مى‏شود ولى اگر آن عمل را انجام داد خداوند آن را ده برابر مينويسد تا هفتاد برابر بلكه بيشتر.

 

6- برترى ديگر اينكه خداى عزوجل هفتاد هزار نفر بدون حساب وارد بهشت ميكند كه صورتهاي شان مانند ماه شب چهارده است دسته ديگر كسانى كه برابرى مي كند نورشان بر درخشنده‏ترين ستارگان در آسمان اينان امينان خدايند در ميانشان اختلاف و دشمنى وجود ندارد.

 

7- برترى ديگر اينست كه قاتل عمدى امت پيغمبر آخر الزمان اگر اولياء مقتول بخواهند از او بگذرند و اگر هم بخواهند ديه بگيرند ولى اهل توراة كه اهل دين شما هستند قاتل را در برابر قتل مي كشند و از او حق درگذشتن و ديه گرفتن ندارند خداى تعالى ميفرمايد: ذلِكَ تَخْفِيفٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ رَحْمَةٌ [33].

 

8- فضيلت ديگر اين است كه خداى تعالى فاتحة الكتاب‏ را نصفش را براى خود و نصفش را براى بنده‏اش قرار داده خداى تعالى فرموده اين سوره را بين خود و بنده‏ام تقسيم كردم هر گاه يكى از آنان بگويد الْحَمْدُ لِلَّهِ‏ مسلم مرا ستايش كرده و هر گاه بگويد رَبِّ الْعالَمِينَ‏ مسلم مرا شناخته و هر گاه بگويد الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ مسلم مرا ستايش كرده و هر گاه بگويد مالِكِ يَوْمِ الدِّينِ‏ همانا درود بر من فرستاده و هر گاه بگويد إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَسْتَعِينُ[34] همانا بنده‏ام در عبادتش بعد از آنكه از من خواهش كرده راست گفته و باقيمانده اين سوره براى اوست.

 

9- فضيلت ديگر اين است كه خداوند تعالى جبرئيل را بسوى پيامبر فرستاده كه امتت را مژده بخش به زينت و زنان و كرامت و بلندى درجه.

 

10- بعضى ديگر از فضائل اين است كه صدقاتشان را بر آنان مباح قرار داده كه بخورند و در شكم فقيران قرار دهند ولى امت‏هاى پيش از آنان صدقات را بجاى دورى ميبردند و ميسوختند.

 

11- فضيلت ديگر اينكه خداوند شفاعت را ويژه امت محمّد قرار داده‏ سواى امت‏هاى ديگر و خداى تبارك و تعالى ميگذرد از گناهان بزرگشان بواسطه شفاعت پيامبرشان.

 

12- فضيلت ديگر اينكه روز قيامت گفته مى‏شود حامدان جلو آيند امت محمّد پيش از امتان ديگر جلو آيند و آن نوشته‏ايست امة محمّد هم الحامدون امت محمّد ايشان سپاسگزاران خداى تعالى هستند بر هر مقام و تكبير گويندگانند در هر حالى نداى آنان در دل آسمانهاست براى ايشان زمزمه‏اى مانند زمزمه زنبور عسل است.

 

13- و نيز از برترى‏هاى آن امت است كه از گرسنگى نابود نمي شوند اجتماع بر گمراهى نمي كنند، از دشمنانشان پيروى نمي كنند، شهرستان هايشان بزمين فرو نميرود، گرفتار وبا نمي شوند.

 

14- و از برترى‏هايشان اين است كه همانا خداى عز و جل قرار داده براى هر كس كه يك درود بر پيامبر فرستد ده حسنه و برطرف كند از او ده گناه و خدا باو برگرداند مانند درودى كه بر پيامبرش فرستاده.

 

15- و از برترى‏هاى آنانست كه خدا ايشان را ازواج سه‏گانه قرار داده، گروهى از آنان بر خود ستم كند، گروهى ميانه‏رو است، گروهى پيشى‏گيرنده بنيكی هايند اما پيشى‏گيرنده به نيكى وارد بهشت ميشوند بدون حساب، ميانه‏روها حسابشان آسانست آنها كه بخود ستم ميكنند ان شاء اللَّه آمرزيده‏اند.

 

16- فضيلت ديگر اينكه خدا توبه و برگشت آنان را پشيمانى و طلب آمرزش و ترك گناه قرار داده اما توبه در بنى اسرائيل كشتن خودشان بود.

 

17- و نيز از برترى‏هاى امت پيامبر گفته خداى عز و جل است به پيامبرش كه اين " امت مرحومه" عذابشان در دنياست بزلزله و فقر.

 

18- و از فضائل آنهاست كه در نامه عمل مريض آنان حسنه‏اى بزرگ نوشته مى‏شود طبق آنچه كه در دوران جوانى انجام مى‏داده‏اند با تندرستى از عمل خير خداى تبارك و تعالى ميگويد بفرشتگانش بنويسيد براى بنده‏ام مانند كردار نيك او در زمان تندرستى او تا زمانى كه در اطمينان من است

 

19- و از آنهاست كه خداوند بر امت محمّد كلمه تقوى[35] را واجب قرار داده و ابتداى شفاعت براى او در آخرت است.

 

 

 

ی- " نماز" هديه ای آسمانی از معراج رسول اکرم (ص)

 

و از آن جمله است كه پيامبر شب معراج ديد فرشتگانى در حال قيام، فرشتگانى در حال ركوع از روزى كه آفريده شده‏اند در حال قيام و ركوع اند.سپس فرمود، اى جبرئيل عبادت اين است جبرئيل عرض كرد راست فرمودى اى محمّد از پروردگارت بخواه كه بتو قنوت، قيام، ركوع، سجود عنايت فرمايد در نمازهايشان سپس خداوند عزوجل باو عطا فرمود پس امت محمّد اقتدا مي كنند بفرشتگانى كه در آسمان هايند. رسول اكرم فرمود همانا يهود بر نماز و ركوع و سجود شما حسادت مي ورزند.

 

سپاس[36] خدائى را كه اين كرامت را ويژه امت محمّد قرار داده كه بسوى آنان فرستاد بهترين پيامبران را و ايشان را توفيق اقتداى بفرشتگانى كه در آسمانند عنايت فرمود و تمام كتابهاى آسمانى را با كتاب شان نسخ كرد و آن را شاهد بر ساير كتاب ها قرار داد و بواسطه كرامت و رحمت خداى عز و جل كه بايشان اختصاص داده‏، ايشان را پيش از همه امت‏ها وارد بهشت ميكند.

 
 

 

[1] - امکان عرضه اين روايت شريف با زبان عربی در متن وتنظيم ترجمه آن در پاورقی فراهم بوده است ، وليکن بدليل درشت تر بودن کلمات در متن و ريزتر گشتن آن در پاورقی ، برای روانتر خواندن محتوای ترجمه در متن آمده و اصل متن عربی آن طی چند فراز به پاورقی منتقل گشته است . برای دريافت متن عربی و يا ترجمه اين روايت می توان به کتب شريف بحار الانوار و ترجمه های مختلف " ارشاد القلوب" مراجعه نمود

 

[2] - ارشاد القلوب (ترجمه رضايى، ج‏2، ص: ص: 389- 375) (متن عر بی: بحارالأنوار ج: 16 ص-345 - 341) إاز ِرْشَادُ الْقُلُوبِ

 

[3]- متن عربی اين فراز بشرح زير است:

بِالْإِسْنَادِيَرْفَعُهُ إِلَى الْإِمَامِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ (ع) قَالَ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي جَعْفَرٌ عَنْ أَبِيهِ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي عَلِيٌّ قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي الْحُسَيْنُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ (ع) قَالَ بَيْنَمَا أَصْحَابُ رَسُولِ اللَّهِ (ص) جُلُوسٌ فِي مَسْجِدِهِ بَعْدَ وَفَاتِهِ (ع ) يَتَذَاكَرُونَ فَضْلَ رَسُولِ اللَّهِ (ص) إِذْ دَخَلَ عَلَيْنَا حِبْرٌ مِنْ أَحْبَارِ يَهُودِ أَهْلِ الشَّامِ قَدْ قَرَأَ التَّوْرَاةَ وَ الْإِنْجِيلَ وَ الزَّبُورَ وَ صُحُفَ إِبْرَاهِيمَ وَ الْأَنْبِيَاءِ وَ عَرَفَ دَلَائِلَهُمْ فَسَلَّمَ عَلَيْنَا وَ جَلَسَ ثُمَّ لَبِثَ هُنَيْئَةً [هُنَيْهَةً] .ثُمَّ قَالَ يَا أُمَّةَ مُحَمَّدٍ مَا تَرَكْتُمْ لِنَبِيٍّ دَرَجَةً وَ لَا لِمُرْسَلٍ فَضِيلَةً إِلَّا وَ قَدْ تَحَمَّلْتُمُوهَا لِنَبِيِّكُمْ فَهَلْ عِنْدَكُمْ جَوَابٌ إِنْ أَنَا سَأَلْتُكُمْ. فَقَالَ لَهُ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع) سَلْ يَا أَخَا الْيَهُودِ مَا أَحْبَبْتَ فَإِنِّي أُجِيبُكَ عَنْ كُلِّ مَا تَسْأَلُ بِعَوْنِ اللَّهِ تَعَالَى وَ مَنِّهِ .َوَ اللَّهِ مَا أَعْطَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ نَبِيّاً وَ لَا مُرْسَلًا دَرَجَةً وَ لَا فَضِيلَةً إِلَّا وَ قَدْ جَمَعَهَا لِمُحَمَّدٍ (ص) وَ زَادَهُ عَلَى الْأَنْبِيَاءِ وَ الْمُرْسَلِينَ أَضْعَافاً مُضَاعَفَةً

وَ لَقَدْ كَانَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) إِذَا ذَكَرَ لِنَفْسِهِ فَضِيلَةً قَالَ وَ لَا فَخْرَ وَ أَنَا أَذْكُرُ لَكَ الْيَوْمَ مِنْ فَضْلِهِ مِنْ غَيْرِ إِزْرَاءٍ عَلَى أَحَدٍ مِنَ الْأَنْبِيَاءِ مَا يُقِرُّ اللَّهُ بِهِ أَعْيُنَ الْمُؤْمِنِينَ شُكْراً لِلَّهِ عَلَى مَا أَعْطَى مُحَمَّداً (ص) .

 

[4]- متن عربی اين فراز بشرح زير است:

1- الْآنَ فَاعْلَمْ يَا أَخَا الْيَهُودِ إِنَّهُ كَانَ مِنْ فَضْلِهِ عِنْدَ رَبِّهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى وَ شَرَفِهِ مَا أَوْجَبَ الْمَغْفِرَةَ وَ الْعَفْوَ لِمَنْ خَفَضَ الصَّوْتَ عِنْدَهُ فَقَالَ جَلَّ ثَنَاؤُهُ فِي كِتَابِهِ إِنَّ الَّذِينَ يَغُضُّونَ أَصْواتَهُمْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ أُولئِكَ الَّذِينَ امْتَحَنَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ لِلتَّقْوى‏ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ أَجْرٌ عَظِيمٌ .

2- ثُمَّ قَرَنَ طَاعَتَهُ بِطَاعَتِهِ فَقَالَ مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللَّهَ .

3- ثُمَّ قَرَّبَهُ مِنْ قُلُوبِ الْمُؤْمِنِينَ وَ حَبَّبَهُ إِلَيْهِمْ‏ وَ كَانَ يَقُولُ (ص) حُبِّي خَالَطَ دِمَاءَ أُمَّتِي فَهُمْ يُؤْثِرُونِّي عَلَى الْآبَاءِ وَ عَلَى الْأُمَّهَاتِ وَ عَلَى أَنْفُسِهِمْ وَ لَقَدْ كَانَ أَقْرَبَ النَّاسِ وَ أَرْأَفَهُمْ فَقَالَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى لَقَدْ جاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ ما عَنِتُّمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُفٌ رَحِيمٌ وَ قَالَ عَزَّ وَ جَلَّ النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ أَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ .

4- وَ اللَّهِ لَقَدْ بَلَغَ مِنْ فَضْلِهِ (ص) فِي الدُّنْيَا وَ مِنْ فَضْلِهِ (ص) فِي الْآخِرَةِ مَا تَقْصُرُ عَنْهُ الصِّفَاتُ وَ لَكِنْ أُخْبِرُكَ بِمَا يَحْمِلُهُ قَلْبُكَ وَ لَا يَدْفَعُهُ عَقْلُكَ وَ لَا تُنْكِرُهُ بِعِلْمٍ إِنْ كَانَ عِنْدَكَ لَقَدْ بَلَغَ مِنْ فَضْلِهِ (ص) أَنَّ أَهْلَ النَّارِ يَهْتِفُونَ وَ يَصْرُخُونَ بِأَصْوَاتِهِمْ نَدَماً أَنْ لَا يَكُونُوا أَجَابُوهُ فِي الدُّنْيَا فَقَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ يَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِي النَّارِ يَقُولُونَ يا لَيْتَنا أَطَعْنَا اللَّهَ وَ أَطَعْنَا الرَّسُولَا.

5-وَ لَقَدْ ذَكَرَهُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى مَعَ الرُّسُلِ فَبَدَأَ بِهِ وَ هُوَ آخِرُهُمْ لِكَرَامَتِهِ (ص) فَقَالَ جَلَّ ثَنَاؤُهُ وَ إِذْ أَخَذْنا مِنَ النَّبِيِّينَ مِيثاقَهُمْ وَ مِنْكَ وَ مِنْ نُوحٍ وَ قَالَ إِنَّا أَوْحَيْنا إِلَيْكَ كَما أَوْحَيْنا إِلى‏ نُوحٍ وَ النَّبِيِّينَ مِنْ بَعْدِهِ وَ النَّبِيُّونَ قَبْلَهُ فَبَدَأَ بِهِ وَ هُوَ آخِرُهُمْ .

6- وَ لَقَدْ فَضَّلَهُ اللَّهُ عَلَى جَمِيعِ الْأَنْبِيَاءِ وَ فَضَّلَ أُمَّتَهُ عَلَى جَمِيعِ الْأُمَمِ فَقَالَ عَزَّ وَ جَلَّ كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ.

7- فَقَالَ الْيَهُودِيُّ إِنَّ آدَمَ (ع) أَسْجَدَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ مَلَائِكَتَهُ فَهَلْ فَضَّلَ لِمُحَمَّدٍ (ص )مِثْلَ ذَلِكَ فَقَالَ (ع) قَدْ كَانَ ذَلِكَ وَ لَئِنْ أَسْجَدَ اللَّهُ لآِدَمَ مَلَائِكَتَهُ فَإِنَّ ذَلِكَ لِمَا أَوْدَعَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ صُلْبَهُ مِنَ الْأَنْوَارِ وَ الشَّرَفِ إِذْ كَانَ هُوَ الْوِعَاءَ وَ لَمْ يَكُنْ سُجُودُهُمْ عِبَادَةً لَهُ وَ إِنَّمَا كَانَ سُجُودُهُمْ طَاعَةً لِأَمْرِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ تَكْرِمَةً وَ تَحِيَّةً مِثْلَ السَّلَامِ مِنَ الْإِنْسَانِ عَلَى الْإِنْسَانِ وَ اعْتِرَافاً لآِدَمَ ع بِالْفَضِيلَةِ .

8- وَ قَدْ أَعْطَى اللَّهُ مُحَمَّداً (ص) أَفْضَلَ مِنْ ذَلِكَ وَ هُوَ أَنَّ اللَّهَ صَلَّى عَلَيْهِ وَ أَمَرَ مَلَائِكَتَهُ أَنْ يُصَلُّو عَلَيْهِ وَ تَعَبَّدَ جَمِيعَ خَلْقِهِ بِالصَّلَاةِ عَلَيْهِ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ فَقَالَ جَلَّ ثَنَاؤُهُ إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِيماً فَلَا يُصَلِّي عَلَيْهِ أَحَدٌ فِي حَيَاتِهِ وَ لَا بَعْدَ وَفَاتِهِ إِلَّا صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ بِذَلِكَ عَشْراً وَ أَعْطَاهُ مِنْ الْحَسَنَاتِ عَشْراً بِكُلِّ صَلَاةٍ صَلَّى عَلَيْهِ وَ لَا يُصَلِّي عَلَيْهِ أَحَدٌ بَعْدَ وَفَاتِهِ إِلَّا وَ هُوَ يَعْلَمُ بِذَلِكَ وَ يَرُدُّ عَلَى الْمُصَلِّي وَ الْمُسَلِّمِ مِثْلَ ذَلِكَ .

ثُمَّ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ جَعَلَ دُعَاءَ أُمَّتِهِ فِيمَا يَسْأَلُونَ رَبَّهُمْ جَلَّ ثَنَاؤُهُ مَوْقُوفاً عَنِ الْإِجَابَةِ حَتَّى يُصَلُّوا فِيهِ عَلَيْهِ (ص) فَهَذَا أَكْبَرُ وَ أَعْظَمُ مِمَّا أَعْطَى اللَّهُ آدَمَ (ع).

وَ لَقَدْ أَنْطَقَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ صُمَّ الصُّخُورِ وَ الشَّجَرَ بِالسَّلَامِ وَ التَّحِيَّةِ لَهُ وَ كُنَّا نَمُرُّ مَعَهُ ص فَلَا يَمُرُّ بِشِعْبٍ وَ لَا شَجَرٍ إِلَّا قَالَتْ السَّلَامُ عَلَيْكَ يَا رَسُولَ اللَّهِ تَحِيَّةً لَهُ وَ إِقْرَاراً بِنُبُوَّتِهِ (ص).

9- وَ زَادَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ تَكْرِمَةً بِأَخْذِ مِيثَاقِهِ قَبْلَ النَّبِيِّينَ وَ أَخْذِ مِيثَاقِ النَّبِيِّينَ بِالتَّسْلِيمِ وَ الرِّضَا وَ التَّصْدِيقِ لَهُ فَقَالَ جَلَّ ثَنَاؤُهُ وَ إِذْ أَخَذْنا مِنَ النَّبِيِّينَ مِيثاقَهُمْ وَ مِنْكَ وَ مِنْ نُوحٍ وَ إِبْراهِيمَ.

وَ قَالَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ إِذْ أَخَذَ اللَّهُ مِيثاقَ النَّبِيِّينَ لَما آتَيْتُكُمْ مِنْ كِتابٍ وَ حِكْمَةٍ ثُمَّ جاءَكُمْ رَسُولٌ مُصَدِّقٌ لِما مَعَكُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَ لَتَنْصُرُنَّهُ قالَ أَ أَقْرَرْتُمْ وَ أَخَذْتُمْ عَلى‏ ذلِكُمْ إِصْرِي قالُوا أَقْرَرْنا قالَ فَاشْهَدُوا وَ أَنَا مَعَكُمْ مِنَ الشَّاهِدِينَ.

10 - وَ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ .وَ قَالَ اللَّهُ تَعَالَى وَ رَفَعْنا لَكَ ذِكْرَكَ فَلَا يَرْفَعُ رَافِعٌ صَوْتَهُ بِكَلِمَةِ الْإِخْلَاصِ بِشَهَادَةِ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ حَتَّى يَرْفَعَ صَوْتَهُ مَعَهَا بِأَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّهِ فِي الْأَذَانِ وَ الْإِقَامَةِ وَ الصَّلَاةِ وَ الْأَعْيَادِ وَ الْجُمَعِ وَ مَوَاقِيتِ الْحَجِّ وَ فِي كُلِّ خُطْبَةٍ حَتَّى فِي خُطَبِ النِّكَاحِ وَ فِي الْأَدْعِيَةِ .

ثُمَّ ذَكَرَ الْيَهُودِيُّ مَنَاقِبَ الْأَنْبِيَاءِ وَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ (ع ) يُثْبِتُ لِلنَّبِيِّ (ص) مَا هُوَ أَعْظَمُ مِنْهَا تَرَكْنَا ذِكْرَهَا طَلَباً لِلِاخْتِصَارِ

 

[5] - الحجرات: 3 إِنَّ الَّذينَ يَغُضُّونَ أَصْواتَهُمْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ أُولئِكَ الَّذينَ امْتَحَنَ اللَّهُ قُلُوبَهُمْ لِلتَّقْوى‏ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ أَجْرٌ عَظيمٌ

 

[6]- النساء: 80 مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطاعَ اللَّهَ وَ مَنْ تَوَلَّى فَما أَرْسَلْناكَ عَلَيْهِمْ حَفيظاً

 

[7] - التوبة: 128 لَقَدْ جاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِكُمْ عَزيزٌ عَلَيْهِ ما عَنِتُّمْ حَريصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنينَ رَؤُفٌ رَحيمٌ

 

[8]- الأحزاب: 6 النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ أَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ وَ أُولُوا الْأَرْحامِ بَعْضُهُمْ أَوْلى‏ بِبَعْضٍ في‏ كِتابِ اللَّهِ مِنَ الْمُؤْمِنينَ وَ الْمُهاجِرينَ إِلاَّ أَنْ تَفْعَلُوا إِلى‏ أَوْلِيائِكُمْ مَعْرُوفاً كانَ ذلِكَ فِي الْكِتابِ مَسْطُوراً

 

[9]- الأحزاب: 66 يَوْمَ تُقَلَّبُ وُجُوهُهُمْ فِي النَّارِ يَقُولُونَ يا لَيْتَنا أَطَعْنَا اللَّهَ وَ أَطَعْنَا الرَّسُولاَ

 

[10] - الأحزاب: 7 وَ إِذْ أَخَذْنا مِنَ النَّبِيِّينَ ميثاقَهُمْ وَ مِنْكَ وَ مِنْ نُوحٍ وَ إِبْراهيمَ وَ مُوسى‏ وَ عيسَى ابْنِ مَرْيَمَ وَ أَخَذْنا مِنْهُمْ ميثاقاً غَليظاً

 

[11] - النساء: 163 إِنَّا أَوْحَيْنا إِلَيْكَ كَما أَوْحَيْنا إِلى‏ نُوحٍ وَ النَّبِيِّينَ مِنْ بَعْدِهِ وَ أَوْحَيْنا إِلى‏ إِبْراهيمَ وَ إِسْماعيلَ وَ إِسْحاقَ وَ يَعْقُوبَ وَ الْأَسْباطِ وَ عيسى‏ وَ أَيُّوبَ وَ يُونُسَ وَ هارُونَ وَ سُلَيْمانَ وَ آتَيْنا داوُدَ زَبُوراً

 

[12]- آل‏عمران: 110 كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتابِ لَكانَ خَيْراً لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَ أَكْثَرُهُمُ الْفاسِقُونَ

 

[13] - الأحزاب: 56 إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْليماً

 

[14] - الأحزاب: 7 وَ إِذْ أَخَذْنا مِنَ النَّبِيِّينَ ميثاقَهُمْ وَ مِنْكَ وَ مِنْ نُوحٍ وَ إِبْراهيمَ وَ مُوسى‏ وَ عيسَى ابْنِ مَرْيَمَ وَ أَخَذْنا مِنْهُمْ ميثاقاً غَليظاً

 

[15] -آل‏عمران: 81 وَ إِذْ أَخَذَ اللَّهُ ميثاقَ النَّبِيِّينَ لَما آتَيْتُكُمْ مِنْ كِتابٍ وَ حِكْمَةٍ ثُمَّ جاءَكُمْ رَسُولٌ مُصَدِّقٌ لِما مَعَكُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَ لَتَنْصُرُنَّهُ قالَ أَ أَقْرَرْتُمْ وَ أَخَذْتُمْ عَلى‏ ذلِكُمْ إِصْري قالُوا أَقْرَرْنا قالَ فَاشْهَدُوا وَ أَنَا مَعَكُمْ مِنَ الشَّاهِدينَ

 

[16] - الأحزاب: 6 النَّبِيُّ أَوْلى‏ بِالْمُؤْمِنينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ أَزْواجُهُ أُمَّهاتُهُمْ وَ أُولُوا الْأَرْحامِ بَعْضُهُمْ أَوْلى‏ بِبَعْضٍ في‏ كِتابِ اللَّهِ مِنَ الْمُؤْمِنينَ وَ الْمُهاجِرينَ إِلاَّ أَنْ تَفْعَلُوا إِلى‏ أَوْلِيائِكُمْ مَعْرُوفاً كانَ ذلِكَ فِي الْكِتابِ مَسْطُوراً

 

[17] - الشرح: 4 وَ رَفَعْنا لَكَ ذِكْرَكَ

 

[18]- متن عربی اين فراز به شرح زير است:

حَتَّى وَصَلَ إِلَى أَنْ قَالَ الْيَهُودِيُّ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ نَاجَى مُوسَى عَلَى جَبَلِ طُورِ سَيْنَاءَ بِثَلَاثِمِائَةٍ وَ ثَلَاثَ عَشْرَةَ كَلِمَةً يَقُولُ لَهُ فِيهَا يا مُوسى‏ إِنِّي أَنَا اللَّهُ فَهَلْ فَعَلَ بِمُحَمَّدٍ شَيْئاً مِنْ ذَلِكَ ؟

قَالَ عَلِيٌّ (ع) لَقَدْ كَانَ كَذَلِكَ وَ مُحَمَّدٌ (ص) نَاجَاهُ اللَّهُ جَلَّ ثَنَاؤُهُ فَوْقَ سَبْعِ سَمَاوَاتٍ رَفَعَهُ عَلَيْهِنَّ فَنَاجَاهُ فِي مَوْطِنَيْنِ أَحَدُهُمَا عِنْدَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهى‏ وَ كَانَ لَهُ هُنَاكَ مَقَامٌ مَحْمُودٌ .

ثُمَّ عَرَجَ بِهِ حَتَّى انْتَهَى إِلَى سَاقِ الْعَرْشِ فَقَالَ عَزَّ وَ جَلَّ ثُمَّ دَنا فَتَدَلَّى وَ دَنَّى لَهُ رَفْرَفاً أَخْضَرَ أغشي [غُشِيَ‏] عَلَيْهِ نُورٌ عَظِيمٌ حَتَّى كَانَ فِي دُنُوِّهِ كَقَابِ قَوْسَيْنِ أَوْ أَدْنَى وَ هُوَ مِقْدَارُ مَا بَيْنَ الْحَاجِبِ إِلَى الْحَاجِبِ .

وَ نَاجَاهُ بِمَا ذَكَرَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِي كِتَابِهِ قَالَ تَعَالَى "لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ إِنْ تُبْدُوا ما فِي أَنْفُسِكُمْ أَوْ تُخْفُوهُ يُحاسِبْكُمْ بِهِ اللَّهُ فَيَغْفِرُ لِمَنْ يَشاءُ وَ يُعَذِّبُ مَنْ يَشاءُ."

وَ كَانَتْ هَذِهِ الْآيَةُ قَدْ عُرِضَتْ عَلَى سَائِرِ الْأُمَمِ مِنْ لَدُنْ آدَمَ إِلَى أَنْ بُعِثَ مُحَمَّدٌ ص فَأَبَوْا جَمِيعاً أَنْ يَقْبَلُوهَا مِنْ ثِقْلِهَا وَ قَبِلَهَا مُحَمَّدٌ فَلَمَّا رَأَى اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ مِنْهُ وَ مِنْ أُمَّتِهِ الْقَبُولَ خَفَّفَ عَنْهُ ثِقْلَهَا .

فَقَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ "آمَنَ الرَّسُولُ بِما أُنْزِلَ إِلَيْهِ مِنْ رَبِّهِ " ثُمَّ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ تَكَرَّمَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَشْفَقَ عَلَى أُمَّتِهِ مِنْ تَشْدِيدِ الْآيَةِ الَّتِي قَبِلَهَا هُوَ وَ أُمَّتُهُ فَأَجَابَ عَنْ نَفْسِهِ وَ أُمَّتِهِ فَقَالَ " وَ الْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ‏بِاللَّهِ وَ مَلائِكَتِهِ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ لا نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِنْ رُسُلِهِ‏ " فَقَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُمُ الْمَغْفِرَةُ وَ الْجَنَّةُ إِذَا فَعَلُوا ذَلِكَ.

فَقَالَ النَّبِيُّ (ص) "سَمِعْنا وَ أَطَعْنا غُفْرانَكَ رَبَّنا وَ إِلَيْكَ الْمَصِيرُ " يَعْنِي الْمَرْجِعَ فِي الْآخِرَةِ فَأَجَابَهُ قَدْ فَعَلْتُ بِتَائِبِي أُمَّتِكَ قَدْ أَوْجَبْتُ لَهُمُ الْمَغْفِرَةَ .

ثُمَّ قَالَ اللَّهُ تَعَالَى أَمَّا إِذَا قَبِلْتَهَا أَنْتَ وَ أُمَّتُكَ وَ قَدْ كَانَتْ عُرِضَتْ مِنْ قَبْلُ عَلَى الْأَنْبِيَاءِ وَ الْأُمَمِ فَلَمْ يَقْبَلُوهَا فَحَقٌّ عَلَيَّ أَنْ أَرْفَعَهَا عَنْ أُمَّتِكَ.

فَقَالَ اللَّهُ تَعَالَى " لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلَّا وُسْعَها لَها ما كَسَبَتْ مِنْ خَيْرٍ وَ عَلَيْها مَا اكْتَسَبَتْ مِنْ شَرٍّ.

ثُمَّ أَلْهَمَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ نَبِيَّهُ أَنْ قَالَ "رَبَّنا لا تُؤاخِذْنا إِنْ نَسِينا أَوْ أَخْطَأْنا " فَقَالَ اللَّهُ سُبْحَانَهُ أَعْطَيْتُكَ لِكَرَامَتِكَ يَا مُحَمَّدُ إِنَّ الْأُمَمَ السَّالِفَةَ كَانُوا إِذَا نَسُوا مَا ذُكِّرُوا فَتَحْتُ عَلَيْهِمْ أَبْوَابَ عَذَابِي وَ رَفَعْتُ ذَلِكَ عَنْ أُمَّتِكَ .

فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) " رَبَّنا وَ لا تَحْمِلْ عَلَيْنا إِصْراً كَما حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِنا" يَعْنِي بِالْآصَارِ الشَّدَائِدَ الَّتِي كَانَتْ عَلَى الْأُمَمِ مِمَّنْ كَانَ قَبْلَ مُحَمَّدٍ

 

[19] - النجم: 8 ثُمَّ دَنا فَتَدَلَّى

 

[20] - البقرة: 284 لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ وَ إِنْ تُبْدُوا ما في‏ أَنْفُسِكُمْ أَوْ تُخْفُوهُ يُحاسِبْكُمْ بِهِ اللَّهُ فَيَغْفِرُ لِمَنْ يَشاءُ وَ يُعَذِّبُ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ

 

[21] - البقرة: 285 آمَنَ الرَّسُولُ بِما أُنْزِلَ إِلَيْهِ مِنْ رَبِّهِ وَ الْمُؤْمِنُونَ كُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَ مَلائِكَتِهِ وَ كُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ لا نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِنْ رُسُلِهِ وَ قالُوا سَمِعْنا وَ أَطَعْنا غُفْرانَكَ رَبَّنا وَ إِلَيْكَ الْمَصيرُ

 

[22]- متن عربی اين فراز بشرح زير است

فَقَالَ عَزَّ وَ جَلَّ لَقَدْ رَفَعْتُ عَنْ أُمَّتِكَ الْآصَارَ الَّتِي كَانَتْ عَلَى الْأُمَمِ السَّالِفَةِ.

1- وَ ذَلِكَ أَنِّي جَعَلْتُ عَلَى الْأُمَمِ أَنْ لَا أَقْبَلَ فِعْلًا إِلَّا فِي بِقَاعِ الْأَرْضِ الَّتِي اخْتَرْتُهَا لَهُمْ وَ إِنْ بَعُدَتْ وَ قَدْ جَعَلْتُ الْأَرْضَ لَكَ وَ لِأُمَّتِكَ طَهُوراً وَ مَسْجِداً فَهَذِهِ مِنَ الْآصَارِ وَ قَدْ رَفَعْتُهَا عَنْ أُمَّتِكَ .

2- وَ قَدْ كَانَتِ الْأُمَمُ السَّالِفَةُ تَحْمِلُ قَرَابِينَهَا عَلَى أَعْنَاقِهَا إِلَى الْبَيْتِ الْمَقْدِسِ فَمَنْ قَبِلْتُ ذَلِكَ مِنْهُ أَرْسَلْتُ عَلَى قُرْبَانِهِ نَاراً تَأْكُلْهُ وَ إِنْ لَمْ أَقْبَلْ ذَلِكَ مِنْهُ رَجَعَ بِهِ مَثْبُوراً وَ قَدْ جَعَلْتُ قُرْبَانَ أُمَّتِكَ فِي بُطُونِ فُقَرَائِهَا وَ مَسَاكِينِهَا فَمَنْ قَبِلْتُ ذَلِكَ مِنْهُ أُضَاعِفُ لَهُ الثَّوَابَ أَضْعَافاً مُضَاعَفَةً وَ إِنْ لَمْ أَقْبَلْ ذَلِكَ مِنْهُ رَفَعْتُ عَنْهُ بِهِ عُقُوبَاتِ الدُّنْيَا وَ قَدْ رَفَعْتُ ذَلِكَ عَنْ أُمَّتِكَ وَ هِيَ مِنَ الْآصَارِ الَّتِي كَانَتْ.

3- وَ كَانَتِ الْأُمَمُ السَّالِفَةُ مَفْرُوضاً عَلَيْهِمْ صَلَاتُهَا فِي كَبِد اللَّيْلِ وَ أَنْصَافِ النَّهَارِ وَ هِيَ مِنَ الشَّدَائِدِ الَّتِي كَانَتْ وَ قَدْ رَفَعْتُهَا عَنْ أُمَّتِكَ وَ فَرَضْتُ عَلَيْهِمْ صَلَاتَهُمْ فِي أَطْرَافِ اللَّيْلِ وَ النَّهَارِ فِي أَوْقَاتِ نَشَاطِهِمْ .

4- وَ كَانَتِ الْأُمَمُ السَّالِفَةُ مَفْرُوضاً عَلَيْهِمْ خَمْسُونَ صَلَاةً فِي خَمْسِينَ وَقْتاً وَ هِيَ مِنَ الْآصَارِ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ وَ قَدْ رَفَعْتُهَا عَنْ أُمَّتِكَ .

5- وَ كَانَتِ الْأُمَمُ السَّالِفَةُ حَسَنَتُهُمْ بِحَسَنَةٍ وَاحِدَةٍ وَ سَيِّئَتُهُمْ بِسَيِّئَةٍ وَاحِدَةٍ وَ جَعَلْتُ لِأُمَّتِكَ الْحَسَنَةَ بِعَشْرِ أَمْثَالِهَا وَ السَّيِّئَةَ بِوَاحِدَةٍ .

6- وَ كَانَتِ الْأُمَمُ السَّالِفَةُ إِذَا نَوَى أَحَدُهُمْ حَسَنَةً لَمْ تُكْتَبْ لَهُمْ وَ إِذَا هَمَّ بِالسَّيِّئَةِ كَتَبْتُهَا عَلَيْهِمْ وَ إِنْ لَمْ يَفْعَلْهَا وَ قَدْ رَفَعْتُ ذَلِكَ عَنْ أُمَّتِكَ فَإِذَا هَمَّ أَحَدُهُمْ بِسَيِّئَةٍ وَ لَمْ يَعْمَلْهَا لَمْ تُكْتَبْ عَلَيْهِ وَ إِذَا هَمَّ أَحَدُهُمْ بِحَسَنَةٍ وَ لَمْ يَعْمَلْهَا كُتِبَتْ لَهُ حَسَنَةٌ.

7- وَ كَانَتِ الْأُمَمُ السَّالِفَةُ إِذَا أَذْنَبُوا كَتَبْتُ ذُنُوبَهُمْ عَلَى أَبْوَابِهِمْ وَ جَعَلْتُ تَوْبَتَهُمْ مِنَ الذَّنْبِ أَنْ أُحَرِّمَ عَلَيْهِمْ بَعْدَ التَّوْبَةِ أَحَبَّ الطَّعَامِ إِلَيْهِمْ

8- وَ كَانَتِ الْأُمَمُ السَّالِفَةُ يَتُوبُ أَحَدُهُمْ مِنَ الذَّنْبِ الْوَاحِدِ الْمِائَةَ سَنَةٍ وَ الْمِائَتَيْ سَنَةٍ ثُمَّ لَمْ أَقْبَلْ تَوْبَتَهُ دُونَ أَنْ أُعَاقِبَهُ فِي الدُّنْيَا بِعُقُوبَةٍ وَ قَدْ رَفَعْتُ ذَلِكَ عَنْ أُمَّتِكَ وَ إِنَّ الرَّجُلَ مِنْ أُمَّتِكَ لَيُذْنِبُ الْمِائَةَ سَنَةٍ ثُمَّ يَتُوبُ وَ يَنْدَمُ طَرْفَةَ عَيْنٍ فَأَغْفِرُ لَهُ ذَلِكَ كُلَّهُ وَ أَقْبَلُ تَوْبَتَهُ.

9- وَ كَانَتِ الْأُمَمُ السَّالِفَةُ إِذَا أَصَابَهُمْ أَذَى نَجَسٍ قَرَضُوهُ مِنْ أَجْسَادِهِمْ وَ قَدْ جَعَلْتُ الْمَاءَ طَهُوراً لِأُمَّتِكَ مِنْ جَمِيعِ الْأَنْجَاسِ وَ الصَّعِيدَ فِي الْأَوْقَاتِ وَ هَذِهِ الْآصَارُ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ رَفَعْتُهَا عَنْ أُمَّتِكَ.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) اللَّهُمَّ إِذْ قَدْ فَعَلْتَ ذَلِكَ بِي فَزِدْنِي فَأَلْهَمَهُ اللَّهُ سُبْحَانَهُ أَنْ قَالَ "رَبَّنا وَ لا تُحَمِّلْنا ما لا طاقَةَ لَنا بِهِ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ قَدْ فَعَلْتُ ذَلِكَ بِأُمَّتِكَ وَ قَدْ رَفَعْتُ عَنْهُمْ عَظِيمَ بَلَايَا الْأُمَمِ وَ ذَلِكَ حُكْمِي فِي جَمِيعِ الْأُمَمِ أَنْ لَا أُكَلِّفَ نَفْساً فَوْقَ طَاقَتِهَا .

 

 

 

[23]- متن عربی اين فراز بشرح زير است:

قَالَ" وَ اعْفُ عَنَّا وَ اغْفِرْ لَنا وَ ارْحَمْنا أَنْتَ مَوْلانا" قَالَ قَالَ اللَّهُ تَعَالَى قَدْ فَعَلْتُ ذَلِكَ بِتَائِبِي أُمَّتِكَ .

ثُمَّ قَالَ" فَانْصُرْنا عَلَى الْقَوْمِ الْكافِرِينَ" قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ قَدْ فَعَلْتُ ذَلِكَ وَ جَعَلْتُ أُمَّتَكَ يَا مُحَمَّدُ كَالشَّامَةِ الْبَيْضَاءِ فِي الثَّوْرِ الْأَسْوَدِ هُمُ الْقَادِرُونَ وَ هُمُ الْقَاهِرُونَ يَسْتَخْدِمُونَ وَ لَا يُسْتَخْدَمُونَ لِكَرَامَتِكَ وَ حَقٌّ عَلَيَّ أَنْ أُظْهِرَ دِينَكَ عَلَى الْأَدْيَانِ حَتَّى لَا يَبْقَى فِي شَرْقِ الْأَرْضِ وَ لَا غَرْبِهَا دِيْنٌ إِلَّا دِينُكَ وَ يُؤَدُّونَ إِلَى أَهْلِ دِينِكَ الْجِزْيَةَ وَ هُمْ صَاغِرُونَ .

 

[24] - البقرة: 286 لا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها لَها ما كَسَبَتْ وَ عَلَيْها مَا اكْتَسَبَتْ رَبَّنا لا تُؤاخِذْنا إِنْ نَسينا أَوْ أَخْطَأْنا رَبَّنا وَ لا تَحْمِلْ عَلَيْنا إِصْراً كَما حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذينَ مِنْ قَبْلِنا رَبَّنا وَ لا تُحَمِّلْنا ما لا طاقَةَ لَنا بِهِ وَ اعْفُ عَنَّا وَ اغْفِرْ لَنا وَ ارْحَمْنا أَنْتَ مَوْلانا فَانْصُرْنا عَلَى الْقَوْمِ الْكافِرينَ

 

[25] - متن عربی اين فراز بشرح زير است:

"وَ لَقَدْ رَآهُ نَزْلَةً أُخْرى‏ عِنْدَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهى‏ عِنْدَها جَنَّةُ الْمَأْوى‏ إِذْ يَغْشَى السِّدْرَةَ ما يَغْشى‏ ما زاغَ الْبَصَرُ وَ ما طَغى‏ لَقَدْ رَأى‏ مِنْ آياتِ رَبِّهِ الْكُبْرى‏" فَهَذَا أَعْظَمُ يَا أَخَا الْيَهُودِ مِنْ مُنَاجَاتِهِ لِمُوسَى (ع )عَلَى طُورِ سَيْنَاءَ .

ثُمَّ زَادَ اللَّهُ لِمُحَمَّدٍ (ص) أَنْ مَثَّلَ النَّبِيِّينَ فَصَلَّى بِهِمْ وَ هُمْ خَلْفَهُ يَقْتَدُونَ بِهِ وَ لَقَدْ عَايَنَ تِلْكَ اللَّيْلَةَ الْجَنَّةَ وَ النَّارَ وَ عُرِجَ بِهِ إِلَى سَمَاءٍ سَمَاءٍ فَسَلَّمَتْ عَلَيْهِ الْمَلَائِكَةُ فَهَذَا أَكْثَرُ مِنْ ذَلِكَ

 

[26] - النجم: 17- 13 وَ لَقَدْ رَآهُ نَزْلَةً أُخْرى‏ / عِنْدَ سِدْرَةِ الْمُنْتَهى‏ / عِنْدَها جَنَّةُ الْمَأْوى‏ / إِذْ يَغْشَى السِّدْرَةَ ما يَغْشى / ‏ ما زاغَ الْبَصَرُ وَ ما طَغى‏ / لَقَدْ رَأى‏ مِنْ آياتِ رَبِّهِ الْكُبْرى‏

 

[27] -متن عربی اين فراز بشرح زير است

قَالَ الْيَهُودِيُّ. فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَلْقَى عَلَى مُوسَى مَحَبَّةً مِنْهُ فَقَالَ (ع) لَهُ لَقَدْ كَانَ كَذَلِكَ وَ مُحَمَّدٌ (ص ) أَلْقَى عَلَيْهِ مَحَبَّةً مِنْهُ فَسَمَّاهُ حَبِيباً وَ ذَلِكَ أَنَّ اللَّهَ تَعَالَى جَلَّ ثَنَاؤُهُ أَرَى إِبْرَاهِيمَ صُورَةَ مُحَمَّدٍ وَ أُمَّتِهِ فَقَالَ يَا رَبِّ مَا رَأَيْتُ مِنْ أُمَمِ الْأَنْبِيَاءِ أَنْوَرَ وَ لَا أَزْهَرَ مِنْ هَذِهِ الْأُمَّةِ فَمَنْ هَذَا فَنُودِيَ هَذَا مُحَمَّدٌ حَبِيبِي لَا حَبِيبَ لِي مِنْ خَلْقِي غَيْرُهُ أَجْرَيْتُ ذِكْرَهُ قَبْلَ أَنْ أَخْلُقَ سَمَائِي وَ أَرْضِي وَ سَمَّيْتُهُ نَبِيّاً وَ أَبُوكَ آدَمُ يَوْمَئِذٍ مِنَ الطِّينِ مَاأَجْرَيْتُ فِيهِ رُوحَهُ وَ لَقَدْ أُلْقِيتَ أَنْتَ مَعَهُ فِي الذِّرْوَةِ الْأُولَى وَ أَقْسَمَ بِحَيَاتِهِ فِي كِتَابِهِ فَقَالَ جَلَّ ثَنَاؤُهُ "لَعَمْرُكَ إِنَّهُمْ لَفِي سَكْرَتِهِمْ يَعْمَهُونَ" أَيْ وَ حَيَاتِكَ يَا مُحَمَّدُ وَ كَفَى بِهَذَا رِفْعَةً وَ شَرَفاً مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ رُتْبَةً.

 

[28] - الحجر: 72 لَعَمْرُكَ إِنَّهُمْ لَفي‏ سَكْرَتِهِمْ يَعْمَهُونَ

 

[29]- متن عربی اين فراز بشرح زير است:

قَالَ الْيَهُودِيُّ فَأَخْبِرْنِي عَمَّا فَضَّلَ اللَّهُ بِهِ أُمَّتَهُ عَلَى سَائِرِ الْأُمَمِ قَالَ (ع) لَقَدْ فَضَّلَ اللَّهُ أُمَّتَهُ (ص) عَلَى سَائِرِ الْأُمَمِ بِأَشْيَاءَ كَثِيرَةٍ أَنَا أَذْكُرُ لَكَ مِنْهَا قَلِيلًا مِنْ كَثِيرٍ.

1- مِنْ ذَلِكَ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ .

2- وَ مِنْ ذَلِكَ أَنَّهُ إِذَا كَانَ يَوْمُ الْقِيَامَةِ وَ جَمَعَ اللَّهُ الْخَلْقَ فِي صَعِيدٍ وَاحِدٍ سَأَلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ النَّبِيِّينَ هَلْ بَلَّغْتُمْ فَيَقُولُونَ نَعَمْ فَيَسْأَلُ الْأُمَمَ فَيَقُولُونَ ما جاءَنا مِنْ بَشِيرٍ وَ لا نَذِيرٍ فَيَقُولُ اللَّهُ جَلَّ ثَنَاؤُهُ وَ هُوَ أَعْلَمُ بِذَلِكَ لِلنَّبِيِّينَ مَنْ شُهَدَاؤُكُمُ الْيَوْمَ فَيَقُولُونَ مُحَمَّدٌ وَ أُمَّتُهُ فَتَشْهَدُ لَهُمْ أُمَّةُ مُحَمَّدٍ بِالتَّبْلِيغِ وَ تُصَدَّقُ شَهَادَتُهُمْ وَ شَهَادَةُ مُحَمَّدٍ (ص) فَيُؤْمِنُونَ عِنْدَ ذَلِكَ وَ ذَلِكَ قَوْلُهُ تَعَالَى لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيداً يَقُولُ يَكُونُ مُحَمَّدٌ عَلَيْكُمْ شَهِيداً أَنَّكُمْ قَدْ بَلَّغْتُمُ الرِّسَالَةَ .

3- وَ مِنْهَا أَنَّهُمْ أَوَّلُ النَّاسِ حِسَاباً وَ أَسْرَعُهُمْ دُخُولًا إِلَى الْجَنَّةِ قَبْلَ سَائِرِ الْأُمَمِ كُلِّهَا.

4- وَ مِنْهَا أَيْضاً أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ فَرَضَ عَلَيْهِمْ فِي اللَّيْلِ وَ النَّهَارِ خَمْسَ صَلَوَاتٍ فِي خَمْسَةِ أَوْقَاتٍ اثْنَتَانِ بِاللَّيْلِ وَ ثَلَاثٌ بِالنَّهَارِ ثُمَّ جَعَلَ هَذِهِ الْخَمْسَ صَلَوَاتٍ تَعْدِلُ خَمْسِينَ صَلَاةً. وَ جَعَلَهَا كَفَّارَةَ خَطَايَاهُمْ فَقَالَ عَزَّ وَ جَلَّ "إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ" يَقُولُ صَلَاةُ الْخَمْسِ تُكَفِّرُ الذُّنُوبَ مَا اجْتُنِبَتِ الْكَبَائِرُ .

5- وَ مِنْهَا أَيْضاً أَنَّ اللَّهَ تَعَالَى جَعَلَ لَهُمُ الْحَسَنَةَ الْوَاحِدَةَ الَّتِي يَهُمُّ بِهَا الْعَبْدُ وَ لَا يَعْمَلُهَا حَسَنَةً وَاحِدَةً يَكْتُبُهَا لَهُ فَإِنْ عَمِلَهَا كُتِبَتْ لَهُ عَشْرُ حَسَنَاتٍ وَ أَمْثَالُهَا إِلَى سَبْعِمِائَةِ ضِعْفٍ فَصَاعِداً .

6- وَ مِنْهَا أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يُدْخِلُ الْجَنَّةَ مِنْ أَهْلِ هَذِهِ الْأُمَّةِ سَبْعِينَ أَلْفاً بِغَيْرِ حِسَابٍ وَ وُجُوهُهُمْ مِثْلُ الْقَمَرِ لَيْلَةَ الْبَدْرِ وَ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ عَلَى أَحْسَنِ مَا يَكُونُ الْكَوْكَبُ الدُّرِّيُّ فِي أُفُقِ السَّمَاءِ وَ الَّذِينَ يَلُونَهُمْ عَلَى أَشَدِّ كَوْكَبٍ فِي السَّمَاءِ إِضَاءَةً وَ لَا اخْتِلَافَ بَيْنَهُمْ وَ لَا تَبَاغُضَ بَيْنَهُمْ.

7- وَ مِنْهَا أَنَّ الْقَاتِلَ مِنْهُمْ عَمْداً إِنْ شَاءَ أَوْلِيَاءُ الْمَقْتُولِ أَنْ يَعْفُوا عَنْهُ فَعَلُوا وَ إِنْ شَاءُوا قَبِلُوا الدِّيَةَ وَ عَلَى أَهْلِ التَّوْرَاةِ وَ هُمْ أَهْلُ دِينِكَ يُقْتَلُ الْقَاتِلُ وَ لَا يُعْفَى عَنْهُ وَ لَا تُؤْخَذُ مِنْهُ دِيَةٌ قَالَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ " ذلِكَ تَخْفِيفٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ رَحْمَةٌ ".

8- وَ مِنْهَا أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ جَعَلَ فَاتِحَةَ الْكِتَابِ نِصْفَهَا لِنَفْسِهِ وَ نِصْفَهَا لِعَبْدِهِ قَالَ اللَّهُ تَعَالَى قَسَمْتُ بَيْنِي وَ بَيْنَ عَبْدِي هَذِهِ السُّورَةَ فَإِذَا قَالَ أَحَدُهُمْ الْحَمْدُ لِلَّهِ فَقَدْ حَمِدَنِي وَ إِذَا قَالَ رَبِّ الْعالَمِينَ فَقَدْ عَرَفَنِي وَ إِذَا قَالَ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ فَقَدْ مَدَحَنِي وَ إِذَا قَالَ مالِكِ يَوْمِ الدِّينِ فَقَدْ أَثْنَى عَلَيَّ وَ إِذَا قَالَ إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَسْتَعِينُ فَقَدْ صَدَقَ عَبْدِي فِي عِبَادَتِي بَعْدَ مَا سَأَلَنِي.

وَ بَقِيَّةُ هَذِهِ السُّورَةِ لَهُ .

9- وَ مِنْهَا أَنَّ اللَّهَ تَعَالَى بَعَثَ جَبْرَائِيلَ (ع) إِلَى النَّبِيِّ ص أَنْ بَشِّرْ أُمَّتَكَ بِالزَّيْنِ وَ السَّنَاءِ وَ الرِّفْعَةِ وَ الْكَرَامَةِ وَ النَّصْرِ

10- و مِنْهَا أَنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ أَبَاحَهُمْ صَدَقَاتِهِمْ يَأْكُلُونَهَا وَ يَجْعَلُونَهَا فِي بُطُونِ فُقَرَائِهِمْ يَأْكُلُونَ مِنْهَا وَ يُطْعِمُونَ وَ كَانَتْ صَدَقَاتُ مَنْ قَبْلَهُمْ مِنَ الْأُمَمِ الْمُؤْمِنِينَ يَحْمِلُونَهَا إِلَى مَكَانٍ قَصِيٍّ فَيُحْرِقُونَهَا بِالنَّارِ.

11- وَ مِنْهَا أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ جَعَلَ الشَّفَاعَةَ لَهُمْ خَاصَّةً دُونَ الْأُمَمِ وَ اللَّهُ تَعَالَى يَتَجَاوَزُ عَنْ ذُنُوبِهِمُ الْعِظَامِ لِشَفَاعَةِ نَبِيِّهِمْ (ص).

12- وَ مِنْهَا أَنْ يُقَالَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ لِيَتَقَدَّمِ الْحَامِدُونَ فَتَقَدَّمُ أُمَّةُ مُحَمَّدٍ (ص) قَبْلَ الْأُمَمِ وَ هُوَ مَكْتُوبٌ أُمَّةُ مُحَمَّدٍ الْحَامِدُونَ يَحْمَدُونَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ عَلَى كُلِّ مَنْزِلَةٍ وَ يُكَبِّرُونَهُ عَلَى كُلِّ نحد [نَجْدٍ] مُنَادِيهِمْ فِي جَوْفِ السَّمَاءِ لَهُ دَوِيٌّ كَدَوِيِّ النَّحْلِ .

13- وَ مِنْهَا أَنَّ اللَّهَ لَا يُهْلِكُهُمْ بِجُوعٍ وَ لَا يَجْمَعُهُمْ عَلَى ضَلَالَةٍ وَ لَا يُسَلِّطُ عَلَيْهِمْ عَدُوّاً مِنْ غَيْرِهِمْ وَ لَا يُسَاخُ بِبَقِيَّتِهِمْ وَ جَعَلَ لَهُمُ الطَّاعُونَ شَهَادَةً .

14- وَ مِنْهَا أَنَّ اللَّهَ جَعَلَ لِمَنْ صَلَّى عَلَى نَبِيِّهِ عَشْرَ حَسَنَاتٍ وَ مَحَا عَنْهُ عَشْرَ سَيِّئَاتٍ وَ رَدَّ اللَّهُ سُبْحَانَهُ عَلَيْهِ مِثْلَ صَلَاتِهِ عَلَى النَّبِيِّ (ص).

15- وَ مِنْهَا أَنَّهُ جَعَلَهُمْ أَزْوَاجاً ثَلَاثَةً أُمَماً "فَمِنْهُمْ ظالِمٌ لِنَفْسِهِ " وَ" مِنْهُمْ مُقْتَصِدٌ" وَ"مِنْهُمْ سابِقٌ بِالْخَيْراتِ" وَ السَّابِقُ بِالْخَيْرَاتِ يَدْخُلُ الْجَنَّةَ بِغَيْرِ حِسَابٍ وَ الْمُقْتَصِدُ يُحاسَبُ حِساباً يَسِيراً وَ الظَّالِمُ لِنَفْسِهِ مَغْفُورٌ لَهُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ .

16- وَ مِنْهَا أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ جَعَلَ تَوْبَتَهُمُ النَّدَمَ وَ الِاسْتِغْفَارَ وَ التَّرْكَ لِلْإِصْرَارِ وَ كَانَتْ بَنُو إِسْرَائِيلَ تَوْبَتُهُمْ قَتْلَ النَّفْسِ

17- وَ مِنْهَا قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ لِنَبِيِّهِ (ص) "أُمَّتُكَ هَذِهِ مَرْحُومَةٌ " عَذَابُهَا فِي الدُّنْيَا الزَّلْزَلَةُ وَ الْفَقْرُ.

18- وَ مِنْهَا أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَكْتُبُ لِلْمَرِيضِ الْكَبِيرَ مِنَ الْحَسَنَاتِ عَلَى حَسَبِ مَا كَانَ يَعْمَلُ فِي شَبَابِهِ وَ صِحَّتِهِ مِنْ أَعْمَالِ الْخَيْرِ يَقُولُ اللَّهُ سُبْحَانَهُ لِلْمَلَائِكَةِ اسْتَكْتِبُوا لِعَبْدِي مِثْلَ حَسَنَاتِهِ قَبْلَ ذَلِكَ مَا دَامَ فِي وَثَاقِي.

19- وَ مِنْهَا أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَلْزَمَ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ (ص) كَلِمَةَ التَّقْوَى وَ جَعَلَ بَدْءَ الشَّفَاعَةِ لَهُمْ فِي الْآخِرَةِ.

20-وَ مِنْهَا أَنَّ النَّبِيَّ ص رَأَى فِي السَّمَاءِ لَيْلَةَ عُرِجَ بِهِ إِلَيْهَا مَلَائِكَةً قِيَاماً وَ رُكُوعاً مُنْذُ خُلِقُوافَقَالَ يَا جَبْرَئِيلُ هَذِهِ هِيَ الْعِبَادَةُ فَقَالَ جَبْرَئِيلُ صَدَقْتَ يَا مُحَمَّدُ فَاسْأَلْ رَبَّكَ أَنْ يُعْطِيَ أُمَّتَكَ الْقُنُوتَ وَ الرُّكُوعَ وَ السُّجُودَ فِي صَلَاتِهِمْ فَأَعْطَاهُمُ اللَّهُ تَعَالَى ذَلِكَ فَأُمَّةُ مُحَمَّدٍ (ص) يَقْتَدُونَ بِالْمَلَائِكَةِ الَّذِينَ فِي السَّمَاءِ قَالَ النَّبِيُّ (ص) "إِنَّ الْيَهُودَيَحْسُدُونَكُمْ عَلَى صَلَاتِكُمْ وَ رُكُوعِكُمْ وَ سُجُودِكُمْ ".

 

[30] - آل‏عمران: 110 كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ لَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتابِ لَكانَ خَيْراً لَهُمْ مِنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَ أَكْثَرُهُمُ الْفاسِقُونَ

 

[31] - البقرة: 143 وَ كَذلِكَ جَعَلْناكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهيداً وَ ما جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتي‏ كُنْتَ عَلَيْها إِلاَّ لِنَعْلَمَ مَنْ يَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّنْ يَنْقَلِبُ عَلى‏ عَقِبَيْهِ وَ إِنْ كانَتْ لَكَبيرَةً إِلاَّ عَلَى الَّذينَ هَدَى اللَّهُ وَ ما كانَ اللَّهُ لِيُضيعَ إيمانَكُمْ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُفٌ رَحيمٌ

 

[32] -- هود: 114 وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَيِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّيْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئاتِ ذلِكَ ذِكْرى‏ لِلذَّاكِرينَ

 

[33] - البقرة: 178 يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِصاصُ فِي الْقَتْلى‏ الْحُرُّ بِالْحُرِّ وَ الْعَبْدُ بِالْعَبْدِ وَ الْأُنْثى‏ بِالْأُنْثى‏ فَمَنْ عُفِيَ لَهُ مِنْ أَخيهِ شَيْ‏ءٌ فَاتِّباعٌ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَداءٌ إِلَيْهِ بِإِحْسانٍ ذلِكَ تَخْفيفٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ رَحْمَةٌ فَمَنِ اعْتَدى‏ بَعْدَ ذلِكَ فَلَهُ عَذابٌ أَليمٌ

 

[34] - الفاتحة: 5 إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَ إِيَّاكَ نَسْتَعينُ

 

[35] - الفتح / 26: و الزمهم کلمة التقوی وکانوا احقّ بها و اهلها

 
 

[36] -متن عربی اين فراز بشرح زير است

 

فَالْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي اخْتَصَّ أُمَّةَ مُحَمَّدٍ بِهَذِهِ الْكَرَامَةِ فَبَعَثَ إِلَيْهِمْ خَيْرَ النَّبِيِّينَ وَ وَفَّقَهُمْ لِلِاقْتِدَاءِ بِالْمَلَائِكَةِ الَّذِينَ هُمْ فِي السَّمَاوَاتِ وَ نَسَخَ بِكِتَابِهِمْ كُلَّ كِتَابٍ نَزَلَ مِنَ السَّمَاءِ وَ جَعَلَهُ مُهَيْمِناً مِنَ الْكُتُبِ وَ جَعَلَهُمْ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ قَبْلَ سَائِرِ الْأُمَمِ كُلِّهَا كَرَامَةً مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ رَحْمَةً اخْتَصَّهُمْ بِهَا.