امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

 يَا أَبَا ذَرٍّ كُنْ كَأَنَّكَ فِي الدُّنْيَا غَرِيبٌ أَوْ كَعَابِرِ سَبِيلٍ وَ عُدَّ نَفْسَكَ مِنْ أَصْحَابِ الْقُبُورِ

اباذر! در دنيا چون غريبان با رهگذاران باش و خود را همواره از خفتگان در گور بدان

 
يَا أَبَا ذَرٍّ إِذَا أَصْبَحْتَ فَلَا تُحَدِّثْ نَفْسَكَ بِالْمَسَاءِ وَ إِذَا أَمْسَيْتَ فَلَا تُحَدِّثْ نَفْسَكَ بِالصَّبَاحِ وَ خُذْ مِنْ صِحَّتِكَ قَبْلَ سُقْمِكَ وَ مِنْ حَيَاتِكَ قَبْلَ مَوْتِكَ فَإِنَّكَ لَا تَدْرِي مَا اسْمُكَ غَداً

اباذر! چون صبح كردى به فكر شب مباش و چون وارد شب شدى به ياد صبح مباش و در سلامت خود پيش از بيمارى و از حيات خود قبل مرگ بهره گير، كه نمى دانى نام تو فردا در كجا (دفتر مردها، يا زنده ها) نوشته خواهد بود.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال

ابوذر برايم حديث كرد كه روزى اول وقت در مسجد بر رسول اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم) وارد شدم ... از خلوت مسجد استفاده كردم و عرضه داشتم: يا رسول الله! پدر و مادرم فدايت ممكن است مرا وصيتى سودمند فرماييد، فرمود: اباذر! تو كه در نزد ما محترم و از اهل بيتى، و من اينك تو را وصيتى مى كنم نگهدار آن باش كه اين وصيت جامع همه راه هاى خير و سعادت مى باشد و اگر آن را به كار بندى در زندگى كفيل تو خواهد بود.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال


imam-reza


یکی از دغدغه های فکری و اعتقادی که با توجّه به شرایط سیاسی زندگی امام رضا برای جامعه ی شیعی بوجود آمده بود، توهّم این مسئله بود که با حضور امام رضا(ع) در مقام ولایتعهدی، قیام موعود نزدیک است و یا حتّی عدّه ای تصوّر می کردند که قائم موعود جهانی خود امام رضا(ع) است. به همین خاطر امام برای از بین بردن توهّمات این چنینی، تمام خصوصیات و ویژگی های منجی موعود را در مواضع مختلف بطور روشن بیان کردند

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
Haj
 

 

با همه عظمت حج و خانه خدا، آيا فقط توجّه به ظاهر مراسم حج، شرکت گسترده در اين کنگره عظيم الهی کافی است؟ کمال حج، تماميّت آن، و روح کعبه و حج چيست؟ اين سؤالی است که نوشته حاضر در پي يافتن پاسخ آن است. به اميد توفيق درک اين مسئله اساسی.

 

 
 
 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

namaz2

اگر نماز استعداد و ظرفیّت این همه آثار معنوی را دارد، و انسان های مؤمن را به هویّت واقعی و حقیقی آنها باز می گرداند، چرا در جوامع اسلامی این مشکل بحران هویّت حتّی برای بعضی از نمازگزاران هنوز حل نشده است؟ ... پاسخ این است که نماز فقط یک شکل ظاهری ندارد و یک حرکت نمادین و یا اعمال و رفتار رسمی بی محتوا نیست. این زیباترین و والاترین فرمان الهی، دارای روحی عظیم و برتر به نام ولایت است که اگر نماز بدون روح ولایت باشد، هفتاد سال عبادت بی ارزش و بی ثمر خواهد بود.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ramezan


حضرت مجتبی علیه السلام از رسول خدا صلّی الله علیه و آله نقل می کند که فرمود: کسی که در ماه رمضان آمرزیده نشود، امیدی به آمرزش او تا سال بعد نیست. کدام یک از شما مطمئن است که ماه رمضان سال آینده را درک می کند؟