امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
ya fatima
اما یک نگاه اجمالی به این خطبه بلیغ نشان می دهد که زهرای مرضیه (ع) چگونه مانند دیده بانی بیدار تمام دردها و فتنه ها و بدعت ها و ارتجاع به جاهلیت و سلطه شیطان، و عهد شکنی ها و ستم ها و عدم درک حقیقت امامت و ولایت را نظاره گربود. و با این سخنان فریاد برآورد. و با جمله به جمله هشدار داد. فریا دزد که انسان های تخدیر شده و به خواب رفته را بیدار کند. 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

« بسم الله الرحمن الرحیم »

 

اين مجموعه حاوی شرح عناوين زير است:

مقدمه

الف- پاسخ امير المؤمنين (عليه السّلام) به پرسشهاى عالم يهودى‏

ب- فضايل پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم از زبان حضرت على عليه السّلام‏

ج- مناجات پيامبراکرم (ص)در مقام " قاب قوسين او ادنی " در معراج

د- بخشش خداوند در "خطا و نسيان "

ه- تکاليف سنگينی که از دوش امت پيامبر اکرم (ص) بر داشته شده است

و- درخواست غفران و وعده پيروزی امت پيامبر اکرم (ص)

ز- برقراری نمازجماعت پيامبران (ع) به امامت پيامبر اکرم (ص) و مشاهده بهشت و جهنم درمعراج

ح- نشان دادن چهره گهربار پيامبر صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم به حضرت ابراهيم‏ خليل (ع)

ط- ويژگي هاى امّت پيامبر اسلام صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم‏

ی- "نماز" هديه ای آسمانی از معراج رسول اکرم (ص)

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

قَالَ رَسُولُ اللَّه صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِه

فَليُبَلِّغِ الحاضِرِالغائِبَ وَالوالِدُ الوَلَدَ الی یَومِ القِيامَه

پس برسانند حاضران غائبان را و پدران فرزندان را تا روز قيامت.
فرازی از خطابه غديرپيامبر خدا (صلی الله عليه وآله)

 

چهارده  قرن از واقعه غدیر خم و ابلاغ امر خداوند متعال به معرفی أُولِي الْأَمْرِ بعد رسول خدا  صلی الله عليه وآله مي گذرد و ما مسلمانان طبق دستور صريح ایشان مامور به رساندن این ابلاغ به دیگران می باشیم. در هیچکدام از امور دیگر رسول خدا  صلی الله عليه وآله، همه مسلمانان را موظف به ابلاغ مطلبی به ایندگان ننموده، و این نشان دهنده اهمیت و عظمت این امر می باشد.

حال سئوال اینجاست که اگر ما بخواهیم این امر واجب خود را انجام دهیم چقدر با این ابلاغ اشنا هستیم؟ چقدر بامضامین آن که رکن و پایه اصلی تمامی ایمان و اعتقاد ماست، و به فرموده خدای متعال قرین اطاعت او و رسول گرامیش صلی الله علیه و آله می باشد،  (يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُم- النساء 59) آشنا هستم.

بمنظور تجدید عهد با رسول خدا صلی الله علیه و آله و بیعت  با امیر مؤمنان صلوات الله و سلامه علیه  خطبه غدیر خم را چند قسمت ارائه و جهت آشنائی به اقوال اهل سنت و برداشت ها و تـاویلات و توجیهات آنها انشاءالله یازده مورد ایراداتی که به وجود یا تفسیر این خطبه وارد نموده اند را نیز خواهيم آورد. توجه فرمائید که قسمت اول خطبه و در انتها نظرات اهل سنت آورده شده.

امید است شیعیان و محبین اهل البیت رسول خدا صلوات الله علیهم اجمعین در ابلاغ این امر مهم بدیگران موفق و خداوند متعال بما در پاسداری از حریم ولایت امیر المؤمنین صلوات الله علیه توفیق و جزای خیر در دنیا و آخرت عطا فرماید آمین.

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

باسمه تعالی

*یادش بخیر تابستون یکی از دوستان صمیمیم از تهران با خانوادش اومده *

*بودن مشهد چند روزی خونمون موندن و کارایی که مشهد داشتن و انجام *

*دادن و بعد از چند روز تصمیم گرفتن برگردن شهرشون و حدودا ساعت*

* 11 صبح بود که زدن به جاده و رفتن.*

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال


بِسْمِ اللَّـهِ الرَّحْمَـنِ الرَّحِيمِ

قَالَ رَسُولُ اللَّه صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِه

فَليُبَلِّغِ الحاضِرِالغائِبَ وَالوالِدُ الوَلَدَ الی یَومِ القِيامَه

پس برسانند حاضران غائبان را و پدران فرزندان را تا روز قيامت.

فرازی از خطابه غديرپيامبر خدا (صلی الله عليه وآله)

 

بخش سوم: اعلان رسمي ولايت و امامت دوازده امام عليهم السلام

 

فَاعْلَمُوا مَعاشِرَ النّاسِ (ذالِكَ فيهِ وَافْهَموهُ وَاعْلَمُوا) أَنَّ الله قَدْ نَصَبَهُ لَكُمْ وَلِيّاً وَإِماماً فَرَضَ طاعَتَهُ عَلَي الْمُهاجِرينَ وَالْأَنْصارِ وَ عَلَي التّابِعينَ لَهُمْ بِإِحْسانٍ، وَ عَلَي الْبادي وَالْحاضِرِ، وَ عَلَي الْعَجَمِي وَالْعَرَبي، وَالْحُرِّ وَالْمَمْلوكِ وَالصَّغيرِ وَالْكَبيرِ، وَ عَلَي الْأَبْيَضِ وَالأَسْوَدِ، وَ عَلي كُلِّ مُوَحِّدٍ. ماضٍ حُكْمُهُ، جازٍ قَوْلُهُ، نافِذٌ أَمْرُهُ، مَلْعونٌ مَنْ خالَفَهُ، مَرْحومٌ مَنْ تَبِعَهُ وَ صَدَّقَهُ، فَقَدْ غَفَرَالله لَهُ وَلِمَنْ سَمِعَ مِنْهُ وَ أَطاعَ لَهُ.

مَعاشِرَالنّاسِ، إِنَّهُ آخِرُ مَقامٍ أَقُومُهُ في هذا الْمَشْهَدِ، فَاسْمَعوا وَ أَطيعوا وَانْقادوا لاَِمْرِ(الله) رَبِّكُمْ، فَإِنَّ الله عَزَّوَجَلَّ هُوَ مَوْلاكُمْ وَإِلاهُكُمْ، ثُمَّ مِنْ دونِهِ رَسولُهُ وَنَبِيُهُ الُْمخاطِبُ لَكُمْ، ثُمَّ مِنْ بَعْدي عَلي وَلِيُّكُمْ وَ إِمامُكُمْ بِأَمْرِالله رَبِّكُمْ، ثُمَّ الْإِمامَةُ في ذُرِّيَّتي مِنْ وُلْدِهِ إِلي يَوْمٍ تَلْقَوْنَ الله وَرَسولَهُ.

هان مردمان! بدانيد اين آيه دربارۀ اوست. ژرفي آن را فهم كنيد و بدانيد كه خداوند او را برايتان صاحب اختيار و امام قرار داده، پيروي او را بر مهاجران و انصار و آنان كه به نيكي از ايشان پيروي مي كنند و بر صحرانشينان و شهروندان و بر عجم و عرب و آزاد و برده و بر كوچك و بزرگ و سفيد و سياه و بر هر يكتاپرست لازم شمرده است. [هشدار كه] اجراي فرمان و گفتار او لازم و امرش نافذ است. ناسازگارش رانده، پيرو و باوركننده اش در مهر و شفقت است. هر آينه خداوند، او و شنوايان سخن او و پيروان راهش را آمرزيده است.

هان مردمان! آخرين بار است كه در اين اجتماع به پا ايستاده ام. پس بشنويد و فرمان حق را گردن گذاريد؛ چرا كه خداوند عزّوجلّ صاحب اختيار و ولي و معبود شماست؛ و پس از خداوند ولي شما، فرستاده و پيامبر اوست كه اكنون در برابر شماست و با شما سخن مي گويد. و پس از من به فرمان پروردگار، علي ولي و صاحب اختيار و امام شماست. آن گاه امامت در فرزندان من از نسل علي خواهد بود. اين قانون تا برپايي رستاخيز كه خدا و رسول او را ديدار كنيد دوام دارد.